Hırvatistan bölge ülkelerine AB üyelik yolunda rehberlik etmeyi umuyor

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Hırvatistan, Brüksel ile bölge ülkeleri arasında siyasi ve ekonomik köprü görevi görmeyi umuyor.

Yetkililer, Sırbistan AB üyeliği yolunda ilerlerken, Hırvatistan ile işbirliğinin ülkenin hedefine ulaşmasına yardım edeceğini söyledi.

Sırbistan Başbakanı İvan Mrkiç konuyla ilgili olarak SETimes‘a verdiği demeçte, “Hırvatistan’ın AB üyeliği yolunda bize yardım etmesinin birçok yolu var ve bu alandaki belli faaliyetleri en kısa zamanda konuşacağız. Özellikle, yargı standartlarımızı AB standartlarıyla uyumlu hale getirmede destek görmeyi umuyoruz.” şeklinde konuştu.

Ocak ayında, Sırbistan’ın yargı sistemi, eğitim ve vergi düzenlemelerini de içeren 35 fasılda AB ile katılım müzakerelerine başlaması bekleniyor.

Sırbistan’ın Avrupa Entegrasyon Dairesi Başkanı Milan Pajeviç, Sırbistan’ın, Hırvatistan’ın tamamladığı reformları uygulayacak olması nedeniyle bu ülkeden öğreneceği çok şey olduğunu söyledi.

SETimes‘a konuşan Pajeviç, “AB müzakere sürecinde bizi Hırvatistan’ın çoktan yerine getirdiği görevler bekliyor ve bu da, bu ülkenin bizim için çok yararlı olabilecek önemli deneyimlere sahip olması anlamına geliyor. Bu konuda halihazırda 30 civarında seminer ve konferans düzenledik ve bu şekilde işbirliği yapmayı sürdüreceğiz.” dedi.

Hırvat siyasiler, Sırbistan’a ve diğer bölge ülkelerine Avrupa entegrasyonu hedeflerine ulaşmalarında yardım etmek istediklerini sürekli olarak dile getirdi.

2010’un başlarında, Slovenya’nın Brdo kentinde düzenlenen Batı Balkanlar zirvesinde, eski Hırvatistan Başbakanı Jadranka Kosor bölge liderlerine 100 bin sayfadan fazla AB düzenlemesini içeren bir CD verdi. Hırvatistan, bu düzenlemeleri gerçekleştirme amaçlı değişiklikleri uygulamaya 8 milyon avrodan fazla yatırım yaptı.

Hırvat parlamentosunun Avrupa İşleri Komitesi Başkanı Daniel Mondekar, SETimes‘a verdiği demeçte, “Bölgenin AB genişlemesinin Hırvatistan’ın siyasi ve ekonomik çıkarlarına uygun olduğu kesindir. Komşularımıza, yıllar boyu AB üyeliği konusunda çalışmış kurumlarımızın uygulamalı akademik ve ekonomik bilgi ve deneyimlerine sahip bütün merkezleri ve sivil toplum örgütlerinin deneyimlerini sunabiliriz.” şeklinde konuştu.

Mondekar, yeni AB üyeliğiyle Hırvatistan’ın Brüksel ile bölge ülkeleri arasında bir siyasi ve ekonomik köprü görevi görebileceğini belirtti.

Mondekar, “Bir tür Hırvatistan köprüsü ve üye ülkelerle diğer Balkan ülkeleri arasındaki işbirliğini ilerletmekten bahsetmeye başladık bile. Avrupa kalkınma fonlarını kullanırken bu çok işe yarayacak bir şey.” dedi.

“AB üyeliği konusunda nasıl bir ulusal komite kurulacağı, siyasi partiler arasında ulusal bir uzlaşmanın nasıl sağlanacağı konusunda pratik tavsiyelerde ve yasaların AB standartlarıyla nasıl uyumlu hale getirileceği konusunda tavsiyelerde bulunabiliriz. Böylece, komşularımız bizim yaptığımız hatalardan kaçınabilir.”

SETimes.com


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.