Erdoğan Balkanlar’ı unutmadı: Siz de üç çocuk yapın

Bal-Türk'ten Haberler Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, New York Javits Center’da düzenlenen Amerika Balkan Dernekleri Federasyonu’nun (FEBA) ”Ortak Gelecek İçin Bir Vizyon” konulu Liderler Zirvesi’nde Balkan toplumuna üç çocuk çağrısında bulundu.

Amerika Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen toplantıya katılan Başbakan Erdoğan, konuşmasına Türkçe, Arnavutça ve Boşnakça ”İyi akşamlar” diyerek başladı. Erdoğan, “Değişimi gören liderler toplumlarına öncülük eder, değişime direnenler ise toplumlarını çatışma ve huzursuzluk içine çekerler. Ancak değişim rüzgarı esmeye başlamışsa bunun karşısında duramaz, eninde sonunda değişime teslim olurlar. Bölgesel krizler, güvenlik krizleri ve siyasal krizler değişimin habercisidir” dedi.

Başbakan Erdoğan, “Dünyanın eşsiz güzellikteki bu coğrafyası, kargaşa, etnik çatışma ve savaşlardan fazlasıyla nasibini almış, büyük bedel ödemiştir. Önümüzdeki dönemde Balkanlar’ın en hayati ihtiyacı bu acı tecrübelerden ders alarak, refah, kalkınma ve huzuru sağlayacak çalışmalar içinde olmaktır. Bizim temennimiz Balkan coğrafyasında yaşayan kardeşlerimizin enerjilerini çatışmalar ile tüketmesi değil, hep beraber geleceğin aydınlık dünyasını inşa etmek üzere gayret göstermeleridir. Hem coğrafi yakınlığımız hem de tarihten gelen kardeşlik bağlarımız sebebiyle, içine düşeceğiniz sıkıntı ve çatışmalar herkesten çok bizi üzecektir” diye konuştu.

Balkan ülkelerini Avrupa’nın genç ve dinamik bir gücü olarak görmek istediklerini vurgulayan Başbakan Erdoğan, “Size de bir tavsiyem var. Evlenenlere, evlenecek olanlara sesleniyorum; en az üç çocuk yapmalısınız. Ben sayın başbakanlara da hatırlatıyorum. En az üç çocuk. Bunu başarmamız lazım. Balkan milletlerinin kimliklerini koruyan, çok dinli, çok dilli ve çok kültürlü anlayışı hayata geçirmesini ve sadece kendileri için değil komşuları için de bunu isteyen bir konumda olmalarını diliyoruz” dedi.

Başbakan Erdoğan, toplantı için salona ve konuşması için kürsüye gelişinde büyük sevgi gösterileriyle karşılandı. Başbakan Erdoğan, konuşmasının sonunda ayakta uzun süre alkışlandı.

Toplantıya Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra Arnavutluk Başbakanı Sali Berisha, Kosova Başbakanı Haşim Taçi, Karadağ Başbakanı İgor Luksiç ve Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski de katıldı.

Amerika ve Balkanlardan birçok sivil toplum temsilcisi de toplantıda hazır bulundu. Türkiye’den gelen sivil toplum temsilcileri arasında Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, aynı zamanda Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi olarak; yine Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyelerinden Mesut Başkır da temsilci Konfederasyonu temsilen zirvedeki yerini aldı.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.