Savaştan 19 yıl sonra toprağa verildiler

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Pelemiş ve Ograditse’deki toplu mezarlarda ceset kalıntıları bulunan ve daha sonra DNA testiyle kimlik tespit edilen Izet Haciç (15), Aida (27) ve Velida (25) Karaç, Samir Begiç (18), Adem Beçiroviç (21), Ahmet Manjiç (30), Hasan Manjiç (32) i Bego Hatuniç (66) ve Avdo Helyo (70) için Rakita Şehitliği’nde tören düzenlendi.

Törene, Bosna Hersek İslam Birliği temsilcileri, kurbanların aileleri, yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Cenaze törenine katılan kurbanların yakınlarının gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Askeri müftü İsmail Smayloviç’in kıldırdığı cenaze namazının ardından 9 kurbanın cenazesi, Rakita Şehit Mezarlığı’na defnedildi.

Vlasenitsa’daki Cenaze Töreni Organizatörü Muho Haciomeroviç, cenaze töreninde yaptığı açıklamada, Vlasenitsa’da savaş sırasında toplam 2 bin 643 Boşnak‘ın hayatını kaybettiğini, bugüne kadar bu kişilerden 328’inin kimliklerinin belirlendiğini söyledi.

Bosna savaşında 21 Nisan tarihinde kuşatılan Vlasenitsa kentinde toplam 2 bim 643 sivil Boşnak katledildi. Vlasenitsa’da işlenen katliamlardan dolayı bugüne kadar Dragan Nikoliç, Predrag Bastah ve Goran Vişkoviç, ceza aldı. Katliamların diğer sorumlularına ise bugüne kadar herhangi bir ceza verilmedi.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı


İçeriği Paylaş