Filibe’deki Cuma Camii’nde Filibeli Ahmet Hilmi Kütüphanesi Açıldı

Haberler
İçeriği Paylaş

Filibe kentindeki Cuma Camii olarak da bilinen tarihi Murat Hüdavendigar Camii, modern tarihinde ilk kez bir kütüphaneye sahip oldu. Bu kütüphane ünlü Osmanlı mutasavvıfı ve düşünürü Filibeli Ahmet Hilmi’nin adını taşıyor. Cami kütüphanesi, 27 Şubat 2020 Perşembe günü düzenlenen resmi törenle hizmete açıldı.

Açılış törenine yurt içi ve Türkiye’den gelen yüzlerce konuk katıldı. Onların arasında Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı ve Yüksek İslam Şura Başkanı Vedat Ahmet, Başmüftü Yardımcısı Birali Birali, Başmüftülük Genel Sekreteri Celal Faik ve Yayınlar Dairesi Başkanı Cemal Hatip’in de yer aldığı beraberindeki heyet yer aldılar.

Açılışa ayrıca Filibe Büyükşehir Belediyesi temsilcileri, Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, T.C. Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, Edirne Valisi Ekrem Canalp, Türk-Bulgar dernekleri ve etno-kültürel örgütlerin temsilcileri de katıldılar.

Filibe Bölge Müftüsü Taner Veli ile yeni gerçekleştirilen bu harika inisiyatif ile ilgili kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

-Sayın Veli, Filibe Bölge Müftülüğünün gerçekleştirdiği harika inisiyatif için tebrikler! Cuma Camii’nde Filibeli Ahmet Hilmi Kütüphanesi açılması fikrinin nasıl doğduğunu anlatır mısınız?

– Bu, Filibe Bölge Müftülüğü’ne ait bir fikirdir ve iki yıl önce doğdu. O zamandan beri Başmüftülük bizi bu adımı atmaya teşvik etti, çünkü Filibe bir turizm merkezidir ve yabancı turistler tarafından aktif olarak ziyaret edilmektedir, 2019’da ise kent Avrupa Kültür Başkenti ilan edilmişti. Bu konuda T. C. Filibe Başkonsolosluğu tarafından aktif destek gördük. Kütüphane için uygun bir odamız vardı ve birkaç günden beri kütüphane kurma fikri gerçek oldu.

-Yeni açılan Filibeli Ahmet Hilmi Kütüphanesi tam olarak nerede bulunuyor?

-Kütüphane, Filibe’de Cuma Camii’nin ana girişinde bu amaçla özel olarak oluşturulmuş bir alanda yer alıyor.

– Şu anda kütüphanede ne tür kitaplar var?

-Kütüphane şu anda Türk ve Bulgar edebiyatı, şiir, çocuk kitapları, ansiklopediler, sözlükler, tarih kitapları, Başmüftülüğün yayını olan kitaplar dahil olmak üzere çok çeşitli kitaplar sunmaktadır. Kitapların büyük bir bölümü, Türkiye Filibe Başkonsolosluğu, başka örgütler, dini cemaatler ve Filibe sakinleri tarafından bağışlandı.

– Yeni açılan kütüphanenin sahip olduğu kitap fonundan yararlanmak isteyen okuyuculara yönelik şartlar nelerdir?

– Kütüphane herkese açık – gerek Müslümanlar gerekse gayrimüslimler hoş gelmişlerdir. Kütüphane üye kayıt defterine kayıt edilerek insanlar istedikleri bir kitabı evde okumak için ödünç alıp daha sonra iade edebilirler. Kütüphane ayrıca, örneğin namazdan 5-10 dakika önce arzu edenlerin yerinde birkaç sayfa okuyabilmeleri için oluşturulmuş bir okuma alanına sahiptir. Yeni kütüphane 10:00 – 16:00 saatleri arasında ziyarete açık olacaktır.

Başmüftülük adına harika inisiyatifin başarılı olmasını temenni ederiz, inşallah okur sayısının giderek daha da artmasına katkıda bulunur!

Haber: L. ÇAUŞEVA

Kaynak: Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş