Savaşta eşlerini kaybeden kadınların acısı, iş başarılarıyla hafifliyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

1999 Mart ayında yapılan ve arkasında birçok dul ve yetim bırakan katliamla tanınan güney Kosova köyü Krusha e Madhe, artık sebze üretim işletmesiyle biliniyor. Savaşta dul kalan köylü kadınların başlattığı girişim, zaman içerisinde başarılı bir projeye dönüştü.

Son sekiz yıldır bir grup kadın, bir tür bölgesel çeşni olan ajvar üretmek için turşu ve biber işliyor.

Bu girişim, kendilerini 1999’daki olayların hüznünden ve acısından çekip sıyırmak isteyen kadınlar tarafından 2005 yılında başlatıldı.

1990’lardaki silahlı çatışmalarda kocasını ve kayınbiraderini kaybeden Kimete Hoti, ekibin liderliğini yapıyor.

Hoti, SETimes‘a konuşarak “Bu girişimin sadece bir yıl süreceğini düşünmüştük. İlk yıl geçti, sonrasında bir yıl daha. Kendimize böyle bir gelecek kuracağımızı hiç düşünmedik. Cenab-ı Hakka şükürler olsun, içinde yaşadığımız toplumun, dayanışmamızın, eğitim faaliyetlerimiz ve fuar katılımlarımız için bize bağışta bulunan kişilerin sayesinde bu noktaya gelmeyi başardık.” dedi.

Eşi dahil ailesinden 11 erkeği savaşta kaybeden Myrvedete Hoti, bu girişimi hayata geçirdikleri ilk günleri hatırlıyor.

“Başlangıçta bu işin önemini kavrayamadık. Bir örgütten aldığımız yardım, bizim şansımız oldu… Oğlunu savaşta kaybetmiş bir anneyim. Her gün kendime “niye” [bunlar niye oldu] diye sormaktan uzaklaşmak için bu teklifi kabul ettim.”

Bugün tesislerde sessiz ve rahat bir çalışma ortamı hakim. Köyün çevresindeki verimli topraklarda yetişen sebzeler, bir grup kadın tarafından işleniyor.

Başarılı iş hayatlarının dışında kadınlar, artık geçmişe takılıp kalmıyorlar. Finansal olarak bağımsızlıklarını kazandıkça geleceklerini daha çok düşünüyorlar. Ürünleri, yurtiçi piyasada yüksek talep görüyor.


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.