TİKA’dan Engelliler Okulu’na Destek

Haberler
İçeriği Paylaş

Kosova’da farklı alanlarda bir çok projeyi gerçekleştiren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Prizren’de engelliler okulu bünyesinde tadilat yaptığı bölümlerin açılışı yapıldı.

Prizren Lef Nosi engelliler okulunda tadilatı yapılan atölye ve mutfak bölümleri, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi  Songül Ozan, Kosova Eğitim Bakanlığı  Genel Sekreteri Xhavit Dakaj, Prizren Belediye Başkanı Ramadan Muja, TİKA Kosova Koordinatörü Adem Urfa ve okul müdürü İljaz Krasniqi tarafından kjordela kesilerek öğrencilerin hizmetine  açıldı.

Açılış töreninde, Kosova Türk Temsil Heyet Başkanı Kurmay Albay Aygün Eker ,  Prizren yetkilileri  ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılıi töreninde konuşan TİKA Kosova Koordinatörü Adem Urfa, Ççocukların daha iyi, daha modern şartlarda eğitimlerine devam edebilmeleri için bazı eksiklerin olduğunu, TİKA olarak  bu süreçte  yaprıkları  çalışmalar sonucunda ,ıslak zeminlerin  yenilendiğini, binaya bir mutfak ve bir yemekhane eklendiğini  ve yatılı kalan çocukların daha hijyenik şartlarda yemek yemesinin  sağlandığını belirtti.

Okula yaptıkları yardımdan dolayı Türkiye ve TİKA’ya teşekkürlerini ifade eden Lef Nosi İlköğretim okulu müdürü İlyaz Krasniqi, TİKA tarafından gerçelşetirilen projenin, engelli öğrencilerin eğitiminde ayrı bir önem taşıdığını söyledi.

Prizren Belediye Başkan Ramadan Muja, okula yaptırılan ek binanın Prizren’in tüm kentaşları için bütük önem taşıdığına vurgu yaparak, “ engelli çocukların her geçen gün daha iyi şartlar eğitim görme imkanları genişliyor” ifadesini kullandı.

Kosova Eğitim Bakanlığı Genel Sekreteri Xhavit Dakaj da yaptığı konuşmada, Kosova’ya her alanda sağladığı desteklerden dolayı, Türkiye’ye teşekkürlerini ifade etti.

Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Songül Ozan da TİKA’nın Kosova’da tarımdan sağlığa bir çok alanda projeleri olduğunu, fakat hayata geçirilen bu projenin daha farklı olduğunu söyledi. Büyükelçi Ozan, “Herkes aynı şansa sahip olarak doğmuyor, bazı insanlar daha az şanslı doğarlar. Devletin ve bütün halkın, o insanlara bir borcu var. Onları korumalı ve onların daha güzel bir hayata sahip olmasına yardımcı olmalıyız. Zorluklarla mücadele eden ana babalarına yardım etme yükümlülüğümüz var” şeklinde konuştu.

Açılışı  yapılan okul binasında , 30′u yatılı olmak üzere toplam 86 engelli öğrencinin  daha iyi eğitim görmesi  sağlanacak. /kosovaport-E. Tabak/


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.