Son iki yılda 700’den fazla hekim Bulgaristan’ı terk etmiş

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Hekimler Birliği Başkan Yardımcısı Yuliyan Yordanov, düzenlenen bir yuvarlak masa toplantısında, yıl başından bu yana ülkeyi 256 hekimin terk ettiğini bildirdi. Onlardan 32 hekimin bu yıl mezun olduğu açıklandı. Geçen yıl ise 507 hekimin çalışmak için yurt dışına gittiği anlaşıldı.

Otvoreno Obşestvo (Açık Toplum) Enstitüsünden Boyan Zahariev, Eylül-Ekim 2011 tarihleri arasında ülke genelinde 1 000 hekimin katılımıyla yapılan bir inceleme sonuçlarından alıntılar vererek, “Avrupa Birliğinin tahminine göre 2020 yılında hekim eksikliği yaşanacak.

Zahariev, “Genel tıp veya anesteziyoloji ihtisasına sahip 31-45 yaş arasındaki genç hekimler çoğunlukta çalışmak için yurt dışına çıkıyorlar” dedi.

Yapılan ankete göre sağlık uzmanlarının yüzde 20’si yurt dışında çalışmak istediklerini ifade etmişlerdir. Başka yüzde 13 oranındaki hekimler gelecek 2 yıl içerisinde ülkeyi terk etme niyetinde olduklarını paylaşmışlardır. Hekimler en çok İngiltere, Almanya ve Fransa’da çalışmayı tercih ediyor.

Bu hekimlerin yüzde 70’i Bulgaristan dışında çalışmak istemelerinin en büyük sebebinin daha yüksek ödeniş olduğunu dile getirmişlerdir. Yüzde 40’ı ise daha iyi çalışma koşullarını sebep göstermişlerdir. Yabancı ülkede çalışmak isteyen hekimlerin yüzde 90’ı 5 000 avroya kadar aylık ücret almayı bekliyor.

Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.