Sancak’ta Boşnakça eğitim

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Sırbıstan’da çoğunlukla Boşnakların yaşadığı ve Boşnakça’nın resmi dil olduğu Sancak bölgesindeki okullarda, gelecek eğitim-öğretim yılından itibaren Boşnakça eğitim yapılabilecek.
Sancak bölgesinin en büyük kenti Novi Pazar’da (Yeni Pazar) bulunan Boşnak Milli Konseyi binasında, hükümetin Boşnakça eğitim kararına ilişkin seminer düzenlendi. Yeni Pazar, Priyepolye, Syenitsa ve Tutin kentlerinde hizmet yapan ve gelecek öğrenim yılının başlamasıyla Boşnakça ders verecek olan eğitimci ve öğretmenlerin katıldığı seminerde, konuya ilişkin bilgi verildi.

Boşnak Milli Konseyi Başkanı Esad Cuceviç “Boşnaklar’a anadilde eğitim hakkı verilmesiyle son günlerde çok konuşulan kıyamet günü senaryosunun gerçekleşmediğini, fakat Boşnakların ana dilinde eğitim görmesine gerek görmeyenler ve bunu savunanlar için kıyametin koptuğunu” söyledi.

Boşnak Milli Konseyi tarafından yapılan açıklamada da Boşnakça dilinde eğitimin, Sancak bölgesindeki bütün okul öncesi, ilk ve orta öğretim okullarında birer sınıfta verileceği belirtildi.

AA


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.