Aliya İzetbegoviç doğumunun 97. yılında anılıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç, doğumunun 97’inci yıl dönümünde anılıyor.

Boşnak liderin doğum günü vesilesiyle bugün Kovaçi Şehitliği’ndeki kabri başında bir anma programı tertiplenecek.

Bosna Hersek’in Bosanski Samac şehrinde 1925’te doğan Aliya, İkinci Dünya Savaşı boyunca faşist ideolojiye ardından da komünist rejim ve uygulamalarına karşı çıktı.

“Genç Müslümanlar” isimli, kolej ve üniversite öğrencilerinden oluşan teşkilatın da kurucuları arasında yer alan Aliya, halkı için verdiği mücadele sırasında 1946 ve 1983’te iki kez tutuklandı.

Bosna Hersek’in halk oyuyla seçilen ilk demokratik Cumhurbaşkanı olan Aliya, eski Yugoslavya’da Müslüman aydınlarına karşı açılmış siyasi davada 1983 yılında 14 yıl hapse mahkum edilmişti. İtiraz neticesinde cezası 12 yıla ve ardından 9 yıla indirilen İzetbegoviç, 25 Kasım 1988 yılında hapishaneden tahliye oldu. Demokratik Eylem Partisi’nin kurucusu ve ilk Başkanı olan Aliya, 1990’da cumhurbaşkanı seçilmiş, 1992-95’teki savaş yıllarında Bosna Hersek’in savunmasını yönetmişti.

Savaşı bitiren Dayton Barış Antlaşması’nı 1995’te imzalayan Boşnak lider, bu anlaşmayla halkına uluslararası arenada tanınan bir devlet bıraktı.

Sağlık sorunları nedeniyle 2000’de, Devlet Başkanlığı Konseyindeki görevinden ayrılan İzetbegoviç, 19 Ekim 2003’te Saraybosna’da vefat etti.

İslam Deklarasyonu ve İslami Yeniden Doğuşun Meseleleri, Doğu Batı Arasında İslam ve Tarihe Tanıklığım gibi eserlerin sahibi olan İzetbegoviç, lider kimliğinin yanı sıra önemli bir düşünce adamı olarak da biliniyordu.

Kaynak: Balkan News / AA / TIME BALKANLAR


İçeriği Paylaş