Arnavutluk’ta Makedon azınlıktan nüfus sayımına itiraz

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Arnavutluk‘ta yaşayan Makedon azınlık, yeni nüfus ve konut sayım sonuçlarını, ülkede yaşayan Makedonların gerçek sayısını yansıtmadığı gerekçesiyle kabul etmediğini açıkladı.
Ekim 2011’de yapılan ve resmi sonuçları bu ay içerisinde açıklanan nüfus ve konut sayımı, tartışmaya neden oldu.

Arnavutluk Avrupa’ya Entegrasyon İçin Makedon İttifakı, Arnavutluk Makedonlar Birliği, ArnavutlukMakedon Azınlığı dernekleri tarafından ortak bildiri hazırlanarak medyaya dağıtıldı.
Bildiriyi dağıtan derneklerden Makedon Azınlığı Başkanı Edmond Temelko, yaptığı açıklamada, “Nüfus ve konut sayımında kullanılan yöntemler, Avrupa standartlarına uygun değildir. Bu süreç sonucundaArnavutluk‘ta yaşayan Makedonların gerçek sayısı gösterilmedi. Bu nedenle Arnavutluk‘ta nüfus sayımının yeniden düzenlenmesini istiyoruz. Biz, 2011 yılında gerçekleşen nüfus sayımı sonuçlarını tanımıyoruz” dedi.

Nüfus sayımını gerçekleştiren İstatistik Enstitüsü’nün, azınlık örgütlerinden temsilci kabul etmediğini belirten Temelko, azınlık temsilcilerinin nüfus sayım komisyonlarına katılmalarına da izin verilmediğini, bu yüzden 2011’de yapılan nüfus sayımının, Arnavutluk‘taki etnik nüfusun gerçek yapısını yansıtmadığını savundu.

Arnavutluk Ortodoks Özerk Kilise de geçen hafta yayımladığı resmi bildiride, son nüfus ve konut sayımı sürecinin sonuçlarını kabul etmediğini duyurmuştu. Nüfus ve konut sayımı resmi sonuçlara göre, ülke nüfusunun yüzde 6,75’inin Ortodoks olduğu belirtilmişti. Arnavutluk Ortodoks Kilisesi ise ülkedeki Ortodoks nüfusun yüzde 24 olduğunu iddia ediyor.

Ekim 2011 nüfus sayımına ilişkin yapılan resmi açıklamaya göre, ülke nüfusu 2 milyon 821 bin 977 kişiden oluşuyor. Ülke nüfusunun yüzde 83,2’si Arnavut, yüzde 0,87’si Yunan, yüzde 0,2’si Makedon, yüzde 0,3’ü ise Roman olarak açıklandı. Bu sonuçlara göre Arnavutluk‘ta Makedon azınlık 5 bin 512 vatandaştan oluşuyor. Makedonlar ise buna itiraz ediyor ve sayının daha fazla olduğunu öne sürüyor.

Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.