Rusya ılımlı muhalifleri ve sivilleri hedef alıyor

Haberler
İçeriği Paylaş

Rusya’nın Suriye’de “terörle mücadele” iddiasıyla düzenlediği hava saldırıları, bugüne kadar DAEŞ unsurlarından çok, ılımlı muhalifleri ve bu grupların kontrolündeki bölgelerde yaşayan sivil halkı hedef aldı.

Rus Savunma Bakanlığı, 4 Kasım’da 30 Eylül’den bu yana Suriye’de düzenlediği hava operasyonlarında toplam bin 631 uçuş gerçekleştirildiğini ve 2 bin 84 hedefin vurulduğunu açıklamıştı. Son olarak 20 Kasım’daki açıklamalarında, son 24 saatte 190 DAEŞ hedefinin vurulduğu iddia edilmişti.

Ancak açıklamaların aksine, Rus hava saldırıları ekim ayında, İdlib, Hama, Humus, Halep’in kuzeyine yoğunlaşmıştı. Ekimin ikinci yarısından itibaren ve kasım ayında ise saldırılar, İdlib’in güneyi, Halep’in güneyi ve kuzeyi ile Lazkiye kırsalında Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Bayırbucak bölgesinde muhaliflerin elindeki bölgeleri hedef aldı.

Son 2 haftadır İdlib’in güneyindeki Maaret el-Numan ilçesi, sıklıkla Rus bombardımanı altında kaldı ve onlarca sivil hayatını kaybetti. Halep’in kuzeyinde sivillerin yaşadığı Kafr Hamra bölgesi ile güneyindeki el-Hadır beldesi de bu ay boyunca Rus saldırıların hedefi oldu.

Rus ve Esed güçlerinin saldırıları, 3 haftadır özellikle Bayırbucak bölgesini hedef alıyor. Bölgede rejim güçleri ve Türkmen birlikler arasındaki çatışmaları “koordine ettiği” bilinen Rusya, Türkmendağı’na Akdeniz’deki savaş gemilerinden attıkları füzelerle de müdahalede bulunuyor.

Bölgenin güneyindeki Gımam köyünü hedef alarak başlayan saldırılar, 12 gündür Bayırbucak’taki Acısu, Fırınlık ve özellikle Kızıldağ bölgelerinde Rus savaş uçaklarının yoğun bombardımanıyla devam ediyor.

Rejim beklediğini bulamadı

Rus savaş uçaklarının Esed güçlerinin kara saldırılarına yoğun hava desteği, muhalifleri savunma pozisyonuna geçmeye zorlasa da muhalifler rejim karşısındaki kazanımlarını büyük ölçüde korumaya devam ediyor.

Rejim ekim ayında Hama’nın kuzeyinde Rus hava destekli kara operasyonu sayesinde sadece 3 köy ve 1 beldede, Halep’in güneyinde ise 3 beldede ilerleme kaydetmişti.

Muhalifler ise aynı ay içinde Halep’in güneyindeki El Huveyz, Karasi, Tileliyn ve Mermin beldelerini rejimden alarak güneye doğru ilerlemişti.

Kasım ayının başında muhalifler, Şam-Hama-Halep bağlantısı üzerinde bulunan stratejik Morik ilçesinin kontrolünü ele geçirmişti.

Yoğun saldırılara maruz kalan Bayırbucak bölgesinde, Gımam, 45 Tepesi, Zuveyk köyü, Acısu Kavşağı rejim güçlerinin eline geçmiş olsa da bölgedeki en stratejik noktası muhalif Türkmen birlikler ve rejim arasında sık sık el değiştiriyor.

Suriye’de muhalif çatı birliği Fetih Ordusuna bağlı birlikleri, geçen hafta Halep’in güneyinde başlattıkları operasyonla rejimin elindeki el-Iys ve Hadır beldesi çevresinde 5 tepe ile 5 köyün kontrolünü sağladı. Ayrıca muhalifler bölgede, 40 rejim askerini öldürmüş, 5 tankı da imha etmişti.

Muhalifler ayrıca, Hama’nın kuzeyinde 2 köy ile bir tepenin kontrolünü ele geçirdi.

Kaynak: AA


İçeriği Paylaş