3. Rumeli ve Balkan Buluşması

Haberler
İçeriği Paylaş

Batı Trakya doğumlu Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu da katıldı
Neşeli Rumeli-Balkan buluşması

Batı Trakya doğumlu Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun öncülük yaptığı daha önce İstanbul ve İzmir’de gerçekleşen Rumeli-Balkan buluşmalarının 3’ncüsü önceki akşam ilimizde yapıldı.

The Ness Otel’de yapılan 3.Rumeli-Balkan buluşmasına, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, AK Parti Kocaeli Milletvekilleri MKYK üyesi Zeki Aygün, KEFEK Başkanı R.Sezer Katırcıoğlu, Cemil Yaman, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, DSP İl Başkanı(Batı Trakya Türkleri Derneği eski Başkanı) Halim Dedeoğlu, Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, Bal-Türk Genel Başkanı Doç.Dr.Selçuk Koç, Kırım Dernekleri Federasyonu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, Batı Trakya Türkleri Derneği Başkanı Lütfi Bodur, Rumeli Türkleri Derneği Başkanı Recep Altıntip, Istrancalılar Derneği Başkanı Kamil Terzi’nin’de aralarında bulunduğu çevre illerin Rumeli-Balkan derneklerinin başkan ve yöneticileri katıldı.

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Kocaeli, Sakarya, Yalova ve Eskişehir illerinden gelen Rumeli-Balkan ve Kırım derneklerinin 43 başkanı ile bir araya geldi. Basına kapalı olarak yapılan toplantıda Rumeli, Balkanlar ve Kırım bölgelerindeki yaşanın sorunlar konuşuldu; Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, ikametgah, çalışma izinleri ve hastaların Türkiye’de tedavilerinin çözümü konusunda yapılan çalışmaları anlatıp, dernek başkanlarını bilgilendirdi.

3.Rumeli-Balkan buluşmasının yemekli olarak gerçekleşen bölümünde milletvekillerinin selamlama konuşmasından sonra Vali Aksoy da, toplantıya ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi; Rumeli-Balkan ve Kırım Türklerinin sorunlarının konuşulduğu, çözümlerinin arandığı toplantının çok önemli olduğunu söyledi. TİKA’nın Türkiye’nin gönül coğrafyasında yaptığı çalışmaların yer aldığı sinevizyon gösterisinin ardından Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu konuşma yaptı. Yunanistan Batı Trakya’da dünyaya geldiğini belirten Çavuşoğlu: “1878 yılından bu yana mübadele ve çeşitli nedenlere bu vatana göçler oldu. Bir kısmımız orada, bir kısmımız da Türkiye’de dünyaya geldi. Ay yıldızlı bayağı mukaddesat olarak gördü ve muhafaza etti.” dedi.

Türkiye’nin büyüdüğünü, dönüştüğünü ve geliştiğini ve aynı hızla devam ettiğini belirten Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu şöyle konuştu: “Devlet-millet kaynaşmasını teminat altına aldık. Türkiye güçlendikçe, yurtdışındaki Türkler, eskisi gibi yalnız değiller. Türkiye; bütün ümmet coğrafyasının umudu haline geldi. Oralarda hala, insanlarımız inanç özgürlüğünü kullanamıyorlar, tarihi eserlerimiz yıkık-dökük. Onların mazlum, mağdur olmamaları için elimizden geleni yapıyoruz. Soydaşlarımızı sıkıntıdan kurtarmak için çalışıyoruz. Hasta olan soydaşlarımızı tedavi için uçaklarla Türkiye’ye getiriyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın gayretleriyle birbirimize sarılarak bölgesele güç haline geldik, küresel güç olma çabasındayız. Oralardakiler, güven içinde yaşamaya devam edecekler. Türkiye güçlendikçe; Balkanlar, Kafkasya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dakiler kendilerini yalnız hissetmiyor. Somalililer hasta olduklarında Azrail’i bekliyorlardı, şimdi Türkleri bekliyorlar. Dedelerini 100 yıl önce denize döktük, öcünü almak için taşeron kullanıyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar; Anadolu Coğrafyası bize vatan olmaya devam edecek. İçimizde hainleri de biliyoruz.” Dünyada lider olmadığını belirten Çavuşoğlu, dünya liderliğinde Recep Tayyip Erdoğan’ın 1’nci sırada olduğunu söyledi.
Davetlilere, yöresel yemekler; karmaca, pita ve patates böreğinin ikram edildiği Rumeli-Balkan buluşmasında MAP Hoytag ekibi gösteri yaptı; Altınova Balkan Göçmenleri Derneği’nin şef Yasin Koçman yönetimindeki THM korosu, Rumeli-Balkan türküleri ile toplantıya renk kattı. Başbakan Yardımcısı Hasan Çavuşoğlu ile il protokolü de türkülere eşlik ettiler.

Murat YOLDAŞ


İçeriği Paylaş