Türkçe Yaz Okulu 2013 Başvuruları Başladı

Duyurular Haberler
İçeriği Paylaş

Türkçe Yaz Okulu Programları farklı ülkelerden gelen misafirlerimizin katılımıyla gerçekleştirilmektedir. İletişim dili olarak Türkçenin kullanıldığı bu organizasyonda hem Türkçe eğitimi alma hem de bulundukları ve ziyaret ettikleri şehirlerin öne çıkan tarihî ve turistik yapılarını gezme ve yörenin kültürünü tanıma imkânı bulmaktadırlar.

Yaz Okulu Tarihleri: 1 Temmuz – 20 Ağustos 2013 ( TÖMER)
21 -24 Ağustos 2013 (İstanbul gezisi ve Kapanış Programı)
Başvuru Tarihi: 2 Mayıs- 22 Mayıs 2013
Aylık Burs Miktarı: 500 TL
Yurtdışından gidecekleri TÖMER’e (Türkçe Öğretim Merkezi) kadar yurt dışı ve yurt içi ulaşım giderleri katılımcının kendisine aittir.

Yaz okulu öğrencileri yaklaşık sekiz hafta boyunca Türkiye’nin farklı şehirlerinde bulunan Türkçe Öğretim Merkezlerinde Türkçe eğitimi alacaktır. Bu eğitimin yanı sıra öğrenciler bulundukları şehrin ve yörenin kültürü ile doğa güzelliklerini tanıma amaçlı gezi programlarına da katılacaktır. Gidilen illerde düğün, festival, el sanatları yapımı gibi etkinliklere katılarak, kültürü yaşayarak öğrenme fırsatı da bulacaktır. Yaz Okulu etkinlikleri dışındaki ulaşım masrafları (eğitim alınacak TÖMER’e kadar gidiş ve İstanbul üzerinden ülkelere dönüş) katılımcıya aittir.

Misafirlerimiz Anadolu’nun çeşitli kentlerinde devam eden Yaz Okulu Programı’nın son bölümünde ise nice medeniyetlere ev sahipliği yapmış, imparatorluklara başkent olmuş İstanbul’a gitmektedirler. Bütün grupların bir araya getirildiği İstanbul’da, katılımcılar değişik şehirlerde yaşadıkları tecrübeleri arkadaşlarıyla paylaşma ve Anadolu kültürü ile tarihinin tüm renklerini görme fırsatını elde etmektedirler. Topkapı Sarayı’ndan Ayasofya’ya, Sultanahmet Camisi’nden Dolmabahçe’ye kadar birçok önemli mekânı ziyaret eden misafirler, programın son gününde düzenlenen zengin kültürel içeriğe sahip bir kapanış programı ile sekiz hafta süren Yaz Okulunu tamamlamakta ve Türkiye’ye veda etmektedirler.

Başvuru Şartları:

a) Türkiye Cumhuriyeti dışındaki herhangi bir ülkenin vatandaşı olmak (Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı olanlar ile herhangi bir sebeple Türk vatandaşlığını kaybetmiş olan adaylar burs programına başvuramazlar)

b) Türkiye haricinde bir ülkedeki üniversitede öğrenci olmak

c) 18 yaşından küçük, 27 yaşından büyük olmamak.

d) Öğrenim gördüğü üniversitede son dönemdeki genel akademik not ortalamasının en az % 70 düzeyinde puana sahip olmak

e) Daha önce Türkiye Cumhuriyeti’nin herhangi bir kuruluşundan burs almamış olmak

f) İlk ve ortaöğrenimiyle yüksek öğreniminin bir kısmını Türkiye’de tamamlamamış olmak

g) Temel seviyede Türkçe bilgisine sahip olmak

 

Gerekli belgeler:

1- Öğrenci belgesi

2- Geçerli bir kimlik belgesinin fotokopisi

3- 1 fotoğraf

4- 1 transkript

Yaz okuluna başvurmak için www.turkiyeburslari.gov.trwww.turkceyazokulu.org linklerinden başvuru formunu doldurmanız ve gerekli belgeleri sisteme yüklemeniz gerekmektedir.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.