Romanya’nın konuştuğu Kırım Türkü’nün hayat hikayesi

Balkanlardan Haberler Özel Dosyalar
İçeriği Paylaş

Romanya politikasında aktif bir şekilde yer alan Kırım Tatarı Sevil Shaiddeh, Romanya başta olmak üzere pek çok ülkede konuşuluyor. Başarıları ve yaşam öyküsü, bugünkü konumuna nasıl geldiği merak ediliyor.

QHA olarak bu ünlü politikacının yaşam öyküsünü ve bugüne kadar yer aldığı vazifeleri Türkiye’deki okuyucuların ilgisine sunuyoruz.

Sanat ve bilimle haşır neşir bir aile

Sevil Shhaideh, 4 Aralık 1964’te Romanya’nın Köstence şehrinde doğdu. Sevil Shhaideh’in aynı zamanda ünlü tarihçi Kemal Karpat’ın akrabası olduğu da biliniyor. Annesi Muezel Hanım ve babası Sadein Bey’in Köstence Çocuk Tiyatrosu’nda çalıştığı belirtiliyor.

Farklı programlarda eğitim

Shaiddeh, Romanya’nın Ekonomik Bilgiler Akademisi’nden 1987’de mezun oldu. Kamu yönetimi (USAID, Washington DC, SUA, 1995), STK yönetimi (USAID, Washington DC, SUA, 2001), proje yönetimi (Oracle University, 2002 ve PM Solutions Romania, 2004) ve denetçilik (TUV Institution, 2003) ile ilgili çeşitli programlarda eğitim aldı. 2005-2007 yılları arasında Köstence “Ovidius” Üniversitesi’nin Ekonomi bölümünde İş Yönetiminde Proje master programından mezun oldu.

Shaiddeh’in kariyerinde ilk adımlar

İş hayatına 1987 yılında başladı. 1987-1991 yılları arasında Köstence Tarım Mekanizasyon Kurumu’nda çalıştı. Ondan sonra Köstence ilinin Çalışma ve Sosyal Koruma Müdürlüğü bünyesinde bulunan Bilgi Sistemler dairesinde müdür oldu (1991-1993). Bu iş yerinden ayrıldıktan sonra, 2007 senesine kadar Köstence İl Meclisinde Bilgi Sistemleri Dairesinin müdürü oldu. Terfi ettikten sonra 2007-2012 yılları arasında Köstence İl Meclisi’nin Proje Genel Müdürlüğü’nde genel müdür oldu. Bu dönemde en önemli görevi Avrupa Birliği projelerinin koordinasyonuydu. Bu arada 2000 yılında da Kamu Yönetiminde Çalışan Bilgisayarcılar Birliği’nin başkanı seçilmişti.

Kur’an’a el basarak yemin eden ilk bakan

Sevil Shaiddeh, 2012’de Sosyal-Demokrat Parti’nin kurduğu hükümette, Bölgesel Kalkınma ve Kamu Yönetimi Bakanlığı’nın Bakan Yardımcılığına getirildi. Bakan, Shaiddeh’e yakınlığıyla bilinen Liviu Dragnea idi. Yolsuzluk skandallarından dolayı Bakanlığı bırakmaya mecbur olan Dragnea’nın yerine, 2015’te birkaç ay için Sevil Shaiddeh Bakan’ın yerine getirildi. Böylece Romanya’nın tarihinde Kur’an’a el basarak yemin eden ilk bakan oldu.

17 Kasım 2015 tarihinde, Romanya’da, özellikle Bükreş’te siyasetçilere karşı memnuniyetsizliklerini göstermek için sokağa çıkan insanların isteği üzerine yeni Hükümet görevlendirildikten sonra, Sevil Shaiddeh Bakanlığı bırakmak zorunda kaldı. İki hafta öncesine kadar siyasetten çekilmişti. Fakat 11 Aralık 2016’da yapılan seçimlerin sonucunda Sosyal-Demokrat Parti oyların çoğunu aldı. Partinin başkanı Liviu Dragnea sabıkalı olduğu için Hükümet’i kuramadığından başkasını görevlendirmeye mecbur kaldı. Bu sebepten dolayı güvendiği bir ismi önerdi. Bu teklifin Sevil Shaiddeh’e yapılmasını kimse beklemiyordu ve bu haber hayli ilgi uyandırmıştı. Fakat yine beklenmedik bir şekilde Romanya’nın Cumhurbaşkanı Klaus İohannis teklifi kabul etmedi ve ret kararını açıklamadı. Basında çıkan haberlere göre sebep Sevil Shaiddeh’in Suriyeli eşi Akram Shaiddeh’ti.

Akram Shaiddeh ile evliliği 

2011’de ikinci evliliğini Suriyeli Akram Shaiddeh ile yapan Sevil Shhaideh’in nikah şahitliğini, kendisinden önceki bakan Liviu Dragnea ve Köstence İl Meclisi Başkanı Nicuşor Constantinescu yapmıştı. Akram Shaiddeh’in sonradan şahsi Facebook sayfasında Esed rejimini destekleyen mesajlar yazdığı ortaya çıktı. Romanya vatandaşlığını almış olan Akram Shaiddeh’in 1988-2010 yılları arasında çeşitli dairelerde Suriye Tarım Bakanlığı’nda çalıştığı, kardeşlerinden birisinin de Avrupa Birliği’ne giriş yasağı olduğu biliniyor.

Yeni hükümette yer alması

Shaiddeh’in Başbakanlık teklifinin reddedilmesine rağmen Sosya-Demokrat Parti’nin yeni Hükümet teklifinde Sevil Shaiddeh, Bölgesel Kalkınma, Kamu Yönetimi ve Avrupa Birliği Fonları Bakanlığı’nda Bakan ve Başbakan Yardımcılığı teklifinde yer aldı. Sevil Shaiddeh’in bulunduğu yeni Hükümet resmi bir şekilde görevine 4 Ocak’ta başladı.

10 Şubat 2016 tarihinde verdiği servet beyannamesine göre Sevil Shaiddeh’in Köstence’de 1994 yılında satın aldığı 47 metrekarelik bir dairesi var. Aynı beyannameye göre banka hesabında 422.129 Ley (93.662,83 EURO) bulunuyor. Eşi Akram Shaiddeh’in ise Suriye’de üç dairesi var.

Akram Shaiddeh’in eski evliliğinden iki çocuğu var ancak Sevil Shaiddeh’in çocuğu yok.

QHA


İçeriği Paylaş