Kurşunlu Camii davası ertelendi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Sofya Temyiz Mahkemesi, Bulgaristan’daki Başmüftülüğün iadesini istediği vakıf malları davasını erteledi.
Bulgaristan’da birkaç yıldan beri süren ve şu anda birçoğu bakımsız olan vakıf mallarının Başmüftülük’e iadesi davasını takip eden bir grup, mahkeme önünde protesto yaptı.
Karlova’daki Kurşunlu Camii ve Köstendil’deki Ahmet Bey Camii’nin iadesini isteyen Başmüftülük, bu mülklerin Müslümanlara ait olduğunu ve kendisinin de kurum olarak Müslümanları temsil ettiğini söylüyor.
NEDİM GENCEV DE VAKIF MALLARINI İSTİYOR
Öte yandan kendini vakıfların halefi gören eski Başmüfü Nedim Gencev’in kurduğu Hanefi ve Sunni Diyaneti de vakıf mallarının kendisine iadesi için başvuruda bulundu.
Mahkeme, Başmüftülük’ten 1949 yılı öncesi Müslümanların çoğunluk olduğu belediyelerin tüzel kişiler olduğuna dair belgeler istedi. Başmüftülük avukatı Krasimir Ruev, bu belgelerin Merkez Devlet Arşivi’nde bulunduğunu ve 1880, 1895, 1919 yılları arasında çıkarılan kanunlarda Bulgar devletinin Müslüman Diyanetini tüzel kişi olarak kaydettiğini ifade etti.
VERİLECEK KARAR ÖNEMLİ
Temyiz Mahkemesi’nin kararı, Bulgaristan genelindeki diğer vakıf malları için de büyük önem taşıyor. Mahkeme, vakıf mallarının halefi olarak Başmütülük kurumunu kabul ettiği takdirde, bölgelerdeki şu anda dondurulmuş olan tüm vakıf davalarının yeniden açılması bekleniyor. Yaklaşık 90 vakıf malı için dava açan Başmüftülük, şu ana kadar herhangi bir kazanım elde edemedi. Konuyla ilgili diğer duruşma 3 Nisan’da yapılacak.

CHA- See more at: http://ajansbg.blogspot.com.tr/2015/02/kursunlu-camisi-davas-ertelendi.html#sthash.PQthJ6pC.dpuf


İçeriği Paylaş