Romanya’dan Türkiye’ye vize kolaylığı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Romanya’nın başkenti Bükreş’te resmi temaslarda bulunan AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “Türkiye ve Romanya gibi birbirine bu kadar yakın iki dost ülkenin vatandaşlarından vize talep etmeleri mantığa da hukuka da aykırıdır” dedi. AB Bakanı ve Başmüzakareci Bağış, Romanya Parlamentosu’nda temaslarda bulundu. Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Titus Corlatean ile bir araya gelen Bağış, Romanya’nın Türk işadamlarına verdiği en fazla 1 yıl süreli vizenin 5 yıla uzatılacağı bilgisini aldığını söyledi.
“Birbirine bu kadar yakın iki dost ülkenin vatandaşlarından vize talep etmelerinin mantığa da hukuka da aykırı olduğunu” dile getiren Bağış, “Bu konuda Romanya’nın elini bağlayan Schengen kuralları olduğunun farkındayız ama AB’nin de Schengen bölgesinde Türkiye vatandaşlarından vize talep etmesi aslında hukuksuzdur” dedi. Bağış, “Üye bir ülkenin Senatosunu temsilen katıldığınız AB toplantılarında bu hassasiyeti sizin de dile getirmenizi özellikle rica ediyorum” diye konuştu. Bağış, 26 Nisan’da yapılacak AB içişleri bakanları toplantısında vize konusunda önemli kararların çıkmasını ümit ettiklerini belirterek, Schengen bölgesine Türklerin vizesiz girebilmesinin sağlanmasının en çok Romanya, Yunanistan ve Bulgaristan gibi ülkelere hem Türk yatırımlarının artması hem de turistik açıdan yarar getireceğini kaydetti.
Bağış, dost ve müttefik olarak tanımladığı Romanya’dan Türkiye’nin bir diğer beklentisinin de terörle mücadeleye desteğini sürdürmesinin olduğunu bildirdi. Bağış, “İstihbarat başkanlığı yaptığı dönemde bu konuda işbirliğine önem veren bir şahsiyetin bugün başbakan olması bizim için umut vericidir. PKK terörüyle mücadelemizde verdiğiniz destek için şahsınızda Romanya halkına teşekkür ediyorum” dedi.

Balkan Günlüğü


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.