Prof. Kİrov: “Parlamento Seçimleri için AB dışı ülkelerdeki 35 Sandık Sınırlaması Doğru Değil”

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Eski Anayasa Mahkemesi Hâkimi ve Anayasa Hukuku Öğretim Üyesi Prof. Kirov, NOVA TV’nin “Merhaba Bulgaristan” programında, yaklaşan parlamento seçimleri hakkında görüşlerini bildirdi.

Prof. Kirov, Bulgaristan dışında yaşayan vatandaşların seçimlere katılımı konusunda belirsizliğin olduğu kanaatinde.

Prof. Kİrov, “Bunlar sadece bizim arzumuza, mevzuatımıza, Dışişleri Bakanlığı ve Merkez Seçim Kurulunun çabalarına değil, aynı zamanda ev sahibi ülkenin mevzuatına ve tutumuna da bağlıdır. Hiç şüphe yok ki vatandaşlarımız muhtelif şartlar altında oylarını kullanacaklar” dedi.

Ona göre, -Bulgaristan dışında- sandıkların kurulması için Dışişleri Bakanlığının sıkı bir teşkilatlanma ve güçlü bir çaba göstermesi gerekir.

Ayrıca Avrupa Birliği dışındaki ülkelerde sandık sayısının azami 35 ile sınırlandırılması konusuna da değindi.

Prof. Kirov, “Bu durum parlamentonun kararı, yani kanunun gereğidir. Ancak bu, özellikle, katılmadığım kısıtlayıcı bir önlemdir. İmkânı olan yerlerde sınırlamasız sandık kurma ve oy verme işlemi yapılmalı; sınırlama olmamalı” dedi.

Eski Anayasa Mahkemesi hâkimi Prof. Kirov, seçim sürecinde ve sandıklarda oy sayımı yapılırken video kaydı alınması konusunda da yorum yaptı. “Sürecin videoya kaydedilmesi ve çevrimiçi canlı yayınlanmasının mümkün olacağına dair kanun hükmü bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu yapılamaz” dedi.

Kaynak: https://www.vesti.bg/bulgaria/kak-shte-glasuvat-bylgarite-v-chuzhbina-na-predstoiashtite-izbori-6120348

 

 

 


İçeriği Paylaş