Romanya siyasetinde seçim depremi

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

322 belediye başkanı çıkaran Sosyal Demokrat Liberal Parti (USL) zaferini ilan etti, bu zafer ülkedeki siyasi yelpazeyi sarstı.


Romanya’da geçen hafta yapılan yerel seçimlerde yüzde 41, 57 oy oranıyla ülke genelinde bin 322 belediye başkanı çıkaran Sosyal Demokrat Liberal Parti (USL) zaferini ilan etti.

USL’nin başarısı ülkedeki siyasi yelpazeyi sarstı. Kriz döneminde uyguladığı tasarruf tedbirleri ile seçmenlerin tepkisini alan Liberal Demokrat Parti (PDL) büyük oy kaybına uğrarken parti yönetiminin toplu istifalarıyla sarsıldı.

Romanya seçim Kurulu (BEC) geçtiğimiz hafta yapılan yerel seçimlerin kesin sonuçlarını açıkladı. BEC sözcüsü Marian Muhulet’in yaptığı açıklamaya göre ülke genelinde 18,3 milyon seçmenden ancak 9 milyon 864 bini sandık başına gitti. Seçmenlerden 3 milyon 565 bini (yüzde 41, 57) USL koalisyonunu tercih ederken, 1 milyon 400 bini (yüzde 15, 66) PDL’den yana oy kullandı. Ülke genelindeki Belediye Meclis üyeliği seçimlerinde ise USL yüzde 32, 68, PDL yüzde 15,79’da kaldı. PDL, Craiova ve Ploieşti gibi önemli illerdeki belediye başkanlıklarını da kaybetti.

ESKİ BAŞBAKAN EMİL BOC, AZ FARKLA BELEDİYE BAŞKANI SEÇİLDİ

Cluj şehrinde rakibi Mariu Nicoara karşısında çok az farkla kazanan eski Başbakan Emil Boc, rahat bir nefes aldı. Mazbatasını alan Boc, resmen Cluj Belediye Başkanı. Ancak Cluj’daki yerel meclis üyelerinden 12’sini USL koalisyonu alırken, Boc’un partisi PDL ise ancak 10 üye kazanabildi.

BÜKREŞLİLER YİNE ‘OPRESCU’ DEDİ

Bükreş’te yapılan seçimlerde USL koalisyonunun destek verdiği Sorin Oprescu ikinci defa zaferini ilan etti. Liberal Demokrat Parti (PDL) 3 ve 6’ıncı sektör belediye başkanlıklarını kaybetti. Sektör 3’te belediye başkanlığını USL adayı Robert Negoita alırken, Sektör 6 belediye başkanlığına ise Rares Manescu seçildi.

PDL’nin yerel seçimlerde aldığı başarısız sonuç, parti yönetiminin kriz döneminde uyguladığı tasarruf politikalarına bağlanıyor. Bükreş Üniversitesi Öğretim Görevlisi Raluca Aleksandrescu, PDL’nin uyguladığı politikaların bedelini ödediğini, aynı zamanda halkla iletişimde de başarısız olduğunu ileri sürdü.

BAŞBAKAN İLE CUMHURBAŞKANI ARASINDA KRİZ

Seçim sonuçları sosyal demokrat Başbakan Victor Ponta ile geçmişi PDL kökenli olan Cumhurbaşkanı Traian Basescu arasında da gerilime yol açtı.

İki lider arasında 28 Haziran’da Brüksel’de yapılacak AB Zirvesi’nde ülkeyi kimin temsil edeceği konusunda problem çıktı. Ponta, Brüksel’de Romanya’yı kendisinin temsil edeceğine dair Parlamento’dan karar çıkartırken, Basescu ise pes etmeyeceğini açıkladı.

Daha sonra sorunu çözmek üzere bir araya gelen Cumhurbaşkanı Traian Basescu ile Başbakan Victor Ponta’nın görüşmelerinden de sonuç çıkmadı. Görüşme ile ilgili bir açıklama yapan Başbakan Ponta, “Bir karar alamadık. Fakat görüşmelerin ve diyalogun devam etmesine karar verdik. Romanya’nın dış politikasındaki uyumu için beraber çalışmamız şart.” dedi. Cumhurbaşkanı Basescu ise bu şekilde devam ederse krizin bitmeyeceğini söyledi.

KÖSTENCE’DE TÜRK – TATAR DESTEĞİ MAZARE’YE

Romanya’da Türk ve Tatarların ağırlıkta bulunduğu Köstence’de yapılan seçimleri, Türk Tatar derneklerinin destek verdiği eski başkan, Sosyal Demokrat – Liberal (USL) adayı Radu Mazare büyük oy farkıyla (yüzde 62,76) kazandı. Böylece Mazare, 4’üncü kez Köstence Belediye başkanı seçildi.

Dobruca bölgesinde yapılan seçimlerde ülke genelinde olduğu gibi Sosyal Demokrat Liberal (USL) koalisyonu adayları kazandı. Bölgede hiçbir Türk belediye başkanlığına seçilemezken, belediye meclis üyeliklerine ise çok sayıda Türk-Tatar üye seçilmeyi başardı. Bölgede Belediye Meclis üyeliklerini kazanan Türkler ve belediyeleri şöyle: Nedret Bekiş (Mecidiye), Ramazan İrfan (Ciocarlia Bülbül), Kadir Sunay (Hasanca), Mustafa Bilgin (Murfatlar), Remzi Bolat (Tuzla) Taner Reşit (Tekirgöl), Ali Ersan (Baneasa) Osman Aydoğan (Parakoz)

Bu arada Merkez seçim Kurulu kararına göre Mangalya ilçesinde yapılan seçimler, 24 Haziran Pazar günü tekrarlanacak.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.