Dr. Mustafa Hacı: “Türkiye Sayesinde Ayakta Kalıyoruz”

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı, Türkiye’nin birikimlerinden daha fazla yararlanmak istediklerini anlatarak, “Bulgaristan Müslümanları olarak Türkiye sayesinde ayakta kalıyoruz” dedi.

Başmüftü Hacı, Bulgaristan’daki Müslüman toplumunun durumunu AA’ya değerlendirdi. Toplam 7 milyon nüfusu olan Bulgaristan’da yaklaşık 1,5 milyon Müslüman’ın yaşadığını kaydeden Hacı, ülkede 1500 cami, 3 imam hatip lisesi ve 1 yüksek islam enstitüsü olduğunu anlattı.

Hacı, Bulgaristan’daki Müslüman toplumunun ihtiyaçlarına yanıt verebilmek için yoğun uğraş içinde olduklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Ülkemizdeki Müslümanların seviyesini yükseltmeye çalışıyoruz. Özellikle ülkedeki Komünist yönetim döneminde dini vecibeler yasaklanmıştı. Biz şu anda toplumumuzu yeniden besleme ihtiyacı duyuyoruz. Osmanlı Devleti’nden sonra Bulgaristan’da bir asimilasyon politikası başlatılmıştı. Bu politikadan kaynaklanan bazı sıkıntılar uygulamada devam ediyor. Örneğin, bir Müslüman aynı zamanda Türk ismine sahipse kendisine zor iş bulur.”

Türkiye’deki Diyanet İşleri Başkanlığı ile yoğun çalışmalar içinde olduklarını ve Bulgaristan’daki Türkiye Büyükelçiliği’nin kendilerine destek verdiğini söyleyen Hacı, işbirliğini geliştirmek istediklerini dile getirdi. Hacı, şöyle konuştu:

“İmamlarımıza daha güncel bilgi vermek ve seviyelerini yükseltmek istiyoruz. Ayrıca Türkiye’ye öğrenci göndermek de istiyoruz. Gençlerimizin Türkiye’de başta ilahiyat fakülteleri olmak üzere diğer fakültelerde eğitim almasını istiyoruz. Türkiye’ye ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na müteşekkirim. Bulgaristan Müslümanları olarak Türkiye sayesinde ayakta kalıyoruz. Dolayısıyla biz her şeyi Türkiye ile yapmak istiyoruz. Türkiye’de din anlayışı neyse, Bulgaristan’daki Müslümanların da din anlayışı aynıdır.”

Başmüftü Hacı ayrıca, Bulgaristan’daki Müslümanların çoğunun Türkçe bildiğini, birçok kimsenin Anadolu Ajansı’nın (AA) haberlerini takip edebildiğini ve AA’nın bölgedeki faaliyetlerinin artmasından mutluluk duyacaklarını söyledi. Hacı, AA’nın yayın dillerine Bulgarcanın eklenmesi önerisinde de bulundu.

AA


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.