Bulgaristan’da iki firma, iç pazar için helal gıda üretiyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Süt ürünleri üreten Rodopeya Belev ve Sitovo şirketleri iç pazar için sertifikalı helal gıdalar üretmeye başlıyorlar. Onlar Bulgaristan’da İslam dininde helal gıda istemlerine göre üretimini sertifikalandıran ilk iki firmadır. Sertifika Başmüftülüğe bağlı Helal Sertifikası Komisyonu tarafından veriliyor.

Bu komisyon iki yıldır görev sürdürüyor ve bugüne kadar başlıca ihracat için öngörülen üretimi sertifikalandırmıştır. Helal sertifikasına sahip olmak için süt ürünleri üreticisinin şu istemleri yerine getirmiş olması şart: domuz eti ürünü ve alkol içermesin, kullanılan maya jelatin içermesin, süt tozu kullanılıyorsa, uygun olmayan emülgatörler içermesin, üretim işletmeleri hijyenik olsun.

Helal gıdanın özel logosu mevcut. Logo, “Bulgaristan Cumhuriyeti-Başmüftülüğü” oval yazısı ve ortasında da helal yazısından ibaret. Başmüftülük, iç ve dış pazar için helal sertifikası verme yetkisine sahip ülkemizde tek kurumdur.

Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.