Reuters: Yolsuzluk GERB’e ve Borisov’a Desteği Azaltıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Euro bölgesindeki mali kriz, Bulgaristan’ın sıkı maliye politikası sayesinde, fazla bir hasara neden olmasa da, ekonomideki yetersiz oranındaki büyüme, AB üyesi ülkelerin arasında en düşük yaşam standartlı ülke konumu yine değişmedi. Ekonomideki kemer sıkma önlemleri ve hükümetin yolsuzlukla mücadeledeki başarısızlığı, Haziran ayında yapılacak seçimler öncesinde, Başbakan Boyko Borisov’un merkez sağ partisi GERB’in, muhalefetteki Sosyalistler önünde desteğinin azalmasına neden oldu. Bu yazıya Reuters’in “Bulgaristan’ın en önemli siyasi riskleri” makalesinde yer veriliyor.

Hükümete azalan destek, zayıf ekonomi, yolsuzluk ve suç oranı, makaledeki başlıca riskler arasında yerini buluyor.

Borisov’a ve partisi GERB’e yönelik azalan desteğin yüksek işsizliğin, düşük gelirin ve yolsuzlukla mücadeledeki başarısızlığın neden olduğu gösteriliyora. Kusursuz üne sahip Anayasa Mahkemesi adayı gösterme başarısızlığı da, hükümetin yargı reformu konusundaki kararlığına darbe olarak nitelendiriliyor.

Son kamuoyu yoklamaları ne GERB’in ne de Sosyalistlerin Haziran ayında kendi başına çoğunluk sağlamaları mümkün gözükmüyor. Yeni mecliste muhtemelen beş partinin yer alacağı öngörülüyor.

Makalede yolsuzluğun ve organize suçun, komünizm döneminden 20 yıl sonra Bulgaristan’ı zorlamaya devam ettiğini, Şengen’e girişin gecikmesine ve yabancı yatırımcıların püskürtülmesine neden olduğu, bunun da ekonomide yavaş büyümeye yol açtığı belirtiliyor.

Haber.bg


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.