Referandumundan “Evet” Çıktı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da referandumda oy verme işlemi sona erdi. Resmi olmayan ajansların verdiği anket sonuçlarına göre, halkın yüzde 60’a yakını “evet”, yüzde 40’a yakını ise “hayır” dedi.

Referanduma katılım oranı ise yüzde 20’lerde kaldı. Belene’de ülkedeki en yüksek katılım oranı gerçekleşerek, yüzde 60’ın üzerinde çıktı.

Alınan yüzde 20’lik katılım sonucundan sonra mevcut yasara göre, parlamentoda milletvekilliler arasında nükleer santral konusu tekrar görüşülecek.

Akşam saatlerinde oy verme işleminin bitmesinden kısa süre önce gazetecilere konuşan Başbakan Boyko Borisov, nükleer santralin yapımına iktidarın karar vermesi gerektiğini vurgulayarak, “Bana kapalı yerlerde sigara içmek konusu referanduma götürülmesi daha mantıklı.” dedi.

Maliye Bakanı Simeon Dyankov, referandumun fiyaskoyla sonuçlandığını ve bu yüzden BulgarSosyalist Partisi (BSP) Genel Başkanı Sergey Stanişev’in istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Stanişev ise referandumun başbakan için kişisel kaybı olduğunu vurguladı.

Sondakika.com


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.