Bulgaristan’a seyhat edeceklerin dikkatine!

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Sağlık Bakanlığının yaptığı son düzenlemeye göre Türkiye dahil birçok ülke 19 OCAK 2022 tarihinden itibaren kırmızı bölgeye alınacaktır.

Bu tarihten itibaren bazı istisnalar dışında (Bulgaristan vatandaşları ile aile üyeleri, uzun ve daimi oturum iznine sahip olanlar ile aile üyeleri, AB ülkelerinden gelen AB vatandaşları, tıbbi görevliler, insani işlerde görevli kişiler, resmi heyet üyeleri, mevsimsel işçiler, Sağlık Bakanlığı tarafından özel izin verilen kişiler, öğrenciler gibi) Türkiye’den gelen kişilerin Bulgaristan’a girişleri mümkün olamayacaktır.

Transit geçişler bu durumdan etkilenmeden devam edecektir.

Bulgaristan vatandaşlarının ve Bulgaristan’da oturum iznine sahip kişilerin ise Türkiye’ye yapacakları seyahatlerinden dönüşlerinde karantinaya tabi olmamaları için geçerli aşı sertifikası (ve ya hastalığı geçirdiğine dair belge) ve en geç 72 saat öncesinden yapılmış negatif PCR testi ibraz etmeleri gerekecektir.

Negatif PCR testi ile aşı sertifikası olmayanlar Bulgaristan’a girişlerinde 10 günlük karantinaya alınacak. Bulgaristan’a girişlerinden en az 72 saat sonra negatif PCR testi ibraz etmeleri durumunda karantina kaldırılacak.

Ülkeye giriş yapan 12 yaşın altında çocuklar için, hangi bölgeden geldikleri fark etmeksizin Covid-19 belgesi gerekmiyor.

Kaynak: Kırcali Haber


İçeriği Paylaş