Bosna Hersek bağımsızlığını kutluyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

20 yıl önce düzenlenen referandumda eski Yugoslavya’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Bosna Hersek, bağımsızlığının 20. yıldönümünü kutluyor.

Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı ve Hırvat Üyesi Jelyko Komşiç, Boşnak üye Bakir İzzetbegoviç, ilk devlet başkanı merhum Aliya İzzetbegoviç’in kurucusu olduğu, Boşnakları temsil eden en büyük parti Demokrat Eylem Partisi’nin (SDA) Genel Başkanı Süleyman Tihiç, Güvenlik Bakanı Sadik Ahmetoviç, Bosna Hersek Federasyonu’nun Başbakanı Nermin Nikşiç, Bosna Hersek Silahlı Kuvvetlerin yetkilileri ve savaş kurbanların yakınları, ilk devlet başkanı merhum Aliya İzzetbegoviç’in Kovaçi Şehitlik Mezarlığı’ndaki kabrini ziyaret ederek, çelenk koydu.

Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç, sabah saatlerinde, Bağımsızlık Günü vesilesiyle, ilk devlet başkanı ve Bosna Hersek Devleti’nin kurucusu olan babası merhum Aliya İzzetbegoviç’in anısına inşa edilen müzeyi ziyaret etti.

Daha sonra müze yakınındaki Kovaçi Şehitlik Mezarlığı’na geçen İzzetbegoviç, burada Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı ve Hırvat üyesi Jelyko Komşiç ile birlikte, Bosna Hersek’in savunmasında hayatını kaybeden şehitlerin anıtına çelenk koydu. İzzetbegoviç ile Komşiç daha sonra, ülkeyi bağımsızlığa kavuşturan ilk devlet başkanı Aliya İzzetbegoviç’in mezarını ziyaret ederek, buraya çelenk koydu ve saygı duruşunda bulundu.

Daha sonra, 1992 ile 1995 yılları arasında kuşatma altında bulunan Saraybosna’da hayatını kaybeden çocukların anıtını ziyaret eden Komşiç ile İzzetbegoviç, 521 çoğunun ismi bulunduğu anıta da çelenkler koydu.

Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Başkanı ve Hırvat üyesi Jelyko Komşiç, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bağımsızlık Günü’nün Bosna Hersek’in tamamında kutlanmamasına işaret ederek, 1 Mart’ın devleti oluşturan 2 entiteden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti’nde normal bir çalışma günü olarak geçtiğini hatırlattı.

Komşiç, ”1 Mart kutlanmış veya kutlanmamış olsa, Bosna Hersek bir bağımsız devlet olarak varlılığını sürdürüyor, sürdürecek. Bazılar 1 Mart tarihine saygı duysa ya da duymasa, 1 Mart günü yaşandı, biz buradayız, bağımsız Bosna Hersek varlığını sürdürüyor. Bosna Hersek bizden önce vardı, bizden sonra da varlığını sürdürür” diye konuştu.

Bosna Hersek’in bağımsızlığını ilan etmesinden bu yana 20 yıl geçtiğini hatırlatan Jelyko Komşiç, ”Masaya oturup bütün konularda anlaşmamızın zamanı çoktan geldi. Boşnak, Hırvat, Sırp, azınlıklar ve diğer ülkenin vatandaşlarına ait olan bu devlet hepimizindir. Buradaki milletlerin hiçbiri çoğunluk değil, hiçbiri de azınlık değil, herkes eşittir” ifadelerini de kullandı.

Bosna Hersek Federasyonu’nun Başbakanı Nermin Nikşiç, devleti oluşturan bir entite Bosna Hersek Federasyonu’nda Bağımsızlık Günü’nün kutlandığı ancak Bosna Sırp Cumhuriyeti’nde ise kutlanmadığını hatırlatarak, ”İnanıyorum ki her geçen yılla birlikte ulusal bayramımız olan Bağımsızlık Günü’nü daha çok insan, daha geniş alanda kutlamaktadır” dedi.

Bosna Hersek, eski Yugoslavya’nın parçalanmasıyla birlikte Slovenya ve Hırvatistan’ın ardından merhum Aliya İzzetbegoviç ve arkadaşlarınını önderliğinde düzenlenen referandumla 1 Mart 1992 tarihinde bağımsızlığına kavuşmuştu.

Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.