Prizren Emin Paşa Camii TİKA’ya emanet

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı(TİKA), Kosova’daki tarihi ve kültür mirası olan Prizren Emin Paşa Camii restorasyon projesini üstlendi.  Kosova Kültür Bakanlığı’nda, Prizren Emin Paşa Camii Restorasyon Projesi Protokolü Kosova Kültür Gençlik ve Spor Bakanlığı, TİKA ile Kosova İslam Birliği yetkilileri tarafından imzalandı. Kosova Kültür Bakanlığı Genel Sekreteri Veton Firzi, Kosova ve Türkiye Cumhuriyetleri arasında karşılıklı işbirliği ve önceki anlaşmalar sonucu Prizren Emin Paşa Camisinin restorasyonuna ait anlaşmanın imzalanmasından memnuniyet duyduğunu belirterek, TİKA’nın özellikle kültürel miras alanında Kosova Kültür Bakanlığı’nın önemli bir partneri olduğunu ve bu alana ait gerçekleşmesi öngörülen daha bazı projelerin olduğunu söyledi. Bu fırsatla Kültür Bakanlığı temsilcisi, çok sayıda tarihi ve kültürel mirasın restorasyonu ve korunmasında yaptığı iş için TİKA kurumuna teşekkür ederek, bu işbirliğinin gelecekte de devam etmesini diledi. TİKA- Kosova Koordinatörü Adem Urfa da, TİKA olarak 2007 yılından itibaren Kosova’daki kültürel mirasın geleceğe aktarılmasında önemli çalışmalarda bulunduğunu ve bu çalışmalarda Kosova halkı, Hükümeti, İslam Birliği’nin desteği olduğunu söyledi.

Urfa, “Kosova’da sadece Osmanlı dönemine ait 1.400’ü aşkın eser var. Balkanlarda Kosova kendi eserlerini bugüne kadar koruyan en önemli ülkelerden biridir. Biz TİKA olarak bugüne kadar 7 eserin restorasyonunu yaptık; önümüzdeki dönemde daha 8 eserde restorasyon çalışmalarını sürdürmeyi planlıyoruz” dedi.

Balkan Günlüğü/Prizren


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.