Bulgaristan Özel Okullara da Yardım Edecek

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Özel okulların da devlet yardımı almasını sağlayan yasa kabul edildi. Meclis’te kesin olarak kabul edilen Okul Öncesi ve Okul Eğitim Yasası’ndaki değişikliklere göre devlet özel kreşler ile okullara yardım verebilecek. GERB ve Mavi Koalisyon’dan 73 milletvekilinin evet oyu ile kabul edilen yasa ile, özel kreşler ile okullar devletten yardım alma hakkı elde etmiş oldu. 2016-2017 eğitim yılında yürürlüğe girecek yasaya göre, özel kreşler ile özel okullar, devlet ve belediye okullarının aldıkları yardım kadar yardım alabilecek.  Bu yardım ile okulların materyal temini değil, öğrencilerin eğitimleri finanse edilecek. Eğitim Bakan Yardımcısı Milena Damyanova, özel okulların her bir öğrenci için şu anda standart olan 1200 ila 1400 leva arasında yardım alacağını söyledi. Kreşlerin aldıkları yardımlar ise her belediyeye göre değişiyor. Özel okulların yardım alabilmesi için dilekçe vermeleri gerekecek. Buna rağmen özel okullar öğrencilerden ücret almaya devam edecek.
Damyanova, yasanın yürürlüğe gireceği 2016 yılında ne kadar kaynak ayrılacağının şu an bilinmediğini söyledi. Ülke genelinde devlet ve belediyeye bağlı 3 bin okul ile 140 özel okul ve 51 özel kreş bulunuyor.
Bu değişikliğin özel okul ücretlerini düşüreceği ve rekabeti arttıracağı savunuluyor. Şu anda bir öğrencinin devlete yıllık maaliyeti yaklaşık 1500 leva. Özel kreşler ile okullarda yaklaşık 8 bin öğrenci bulunuyor. Bunların eğitim desteği için yılda 10 milyon levaya ihtiyaç duyulacak. Eğitim için yeterli kaynak olmadığı için uygulamanın iki yıl sonra yürürlüğe girmesi kararlaştırıldı. Bulgaristan’da çağdaş eğitim hizmeti verildiği belirtilen yasada, eğitimde ideolojik ve dini doktrinlere yer verilmediği aktarıldı.

Bulgaristan Zaman


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.