Bal-Türk Gebze Şube Başkanı İsmail Yılmaz’dan Kamuoyuna Duyuru

Duyurular
İçeriği Paylaş

Kamuoyuna Duyrulur:

06. 02. 2013 tarihli “Demokrat Gebze” gazetesinde çıkan “HÖH Bulgaristan’ın DTP’sidir” başlıklı haberin tekzibidir.

Şöyle ki:

Söz konusu gazetede çıkan haber her şeyden önce “benim verdiğim bir demeç değildir.” 01 Şubat 2013 tarihinde sohbet ortamında sarf edilen cümlelerden oluşturulmuş, yanlış ve maksada uymayan ifadelerdir. Sohbette kullanılan üç önemli kavramın habere dönüştürüldüğü, ancak bu kavramların ve kavramlar arası ilişkinin birbirine karıştırıldığı görülmektedir. Bu kavramlar: ATAKA, HÖH ve DTP… Ayrıca haberin çıktığı tarihlerde Kırcaali’de iktidarda olan HÖH’lü belediye başkanları ile görüşme halinde bulunuyordum. Haber Türkiye’de olmadığım bir tarihte yapılmıştır.

O tarihlerdeki Bulgaristan’a ziyaretimizde sırası ile Yeni Pazar Belediye Başkanı Aydın Osman ve Meclis Başkanı Bedriye Hanım makamlarında kabul ederek dostane bir ortamda toplumumuzu ilgilendiren güncel sorunlar hakkında görüş alışverişinde bulunduk.
Daha sonra Mestanlı Belediye Başkanı ve ekibi heyetimizi kabul ederek nezaket ziyaretimiz için teşekkür etti ve ortak dostlara selamlar gönderdiler.
Koşukavak Belediye Başkanı Sabihan Mehmet ve Şehir Meclisi Başkanı Metin Bey nezaket ziyaretimizden dolayı memnuniyetlerini dile getirerek Kardeş Belediye olan Darıca Belediyesi ile yürüyen güzel işbirliğinde söz ettiler.

Irkçılık ve şovenizm yapmakla suçlanılan parti ATAKA’dır; HÖH değildir. İlgili ortamda HÖH’ün ırkçı, şoven bir siyaset izlediğine dair hiçbir ifadem olmamıştır. Haberi yazan gazetecinin Bulgaristan’ı ve oradaki siyasi aktörleri tanımaması; Türkiye ve Bulgaristan hakkında ayrı ayrı ortaya konan ifadelerin birbiriyle karıştırılması sonucu, şahsıma atfedilen bir “beyanatımmış gibi” haber yapılmıştır.

HÖH, Bulgaristan vatandaşlarına dayalı, ayrımcılık yapmayan, Bulgaristan’da yaşayan tüm unsurları, Türkler çoğunluk olmak üzere, içinde barındıran bir siyasi partidir. HÖH’ün yapısı bir ülkede olması gereken demokrat içeriğe sahiptir. Ayrıca Türk azınlığın hakları için de ciddi bir mücadele tarihine sahiptir. Dolayısıyla Türkiye’deki DTP’ye benzetilmesi, DTP ile HÖH’ün kıyaslanması mümkün değildir.

Sohbet esnasında HÖH asla DTP’ye benzetilmemiştir.

Bu, maksadı aşar derecede yapılmış yanlış haberin aktörü olmaktan dolayı çok büyük üzüntü duyduğumu ifade ediyorum.

Kamuoyuna Saygılarımla arz ederim.

İsmail YILMAZ

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği

Gebze Şube Başkanı


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.