Priştine’de Cuma protestosu

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kosova müslümanları, kamu okullarında din dersi ile başörtüsü uygulamasına izin veren Eğitim Yasası’ndaki değişikliklerin Kosova Parlamentosu tarafından kabul edilmemesini protesto ett. Protesto’da Cami cemaati ayrıca, başkent Priştine’de büyük bir  cami için belediye tarafından arsa tahsis edilmemesini de  kınadı.

Müslümanlar, bu kez de  açık havada  Priştine’de Osmanlı döneminden kalan tarihi camilerin karşındaki Kosova Parlamentosu ve Priştine Belediyesi arasındaki meydanda , cuma vazının ardından Cuma namazını kıldı. Camilere sığmayan yüzlerce müminin, açık havada namazını kılmasının ardından, cami cemaatini temsil eden “Bashkohu”  (Birleş) Hareketi’nin öncülüğünde protesto gösterisi düzenlendi. Barışçıl protestoda konuşan  “Bashkohu”   lideri Fuad Remiqi, yeni bir caminin yapımı için arsa tahsisi yapmayan belediye yetkililerini sert bir dille eleştirdi. Katolik cemaatini kastedered, “başkalarına arsa tahsis ettiğiniz gibi, Priştine müslünamların ihtiyaçlarını karşılayacak caminin yapımı için, tarafları memnun edecek şekilde   arsa tahsisi yapmanız gerekir. Müslünamların en doğal hakkını ihlal edemezsiniz” şeklinde konuşan Remiqi, bu hakkı kazanmaları için sonuna kadar mücadele edeceklerini ve bu talepten asla vazgeçmeyeceklerini kaydetti. Daha sonra müslümanlar protestolarını Kosova parlamentosu ve Hükümet binasının karşısında sürdürdü. Kosova polisi, parlamento ile  hükümet binalarını demir parmaklıklarla çember altına alarak geniş güvenlik önlemleri aldı. Yüzlerce protestocu kentin ana meydanında tekbir getirdi. Ellerinde pankartlar taşıyan protestocular, Kosova Müslümanlarına özgürlük istedi. Burada da  “Bashkohu”  Hareketi lideri Fuad Remiqi ve Priştine Fatih Sultan  Mehmet Camii imamı Shefqet Krasniqi tarafından yapılan konuşmalarda, kamu okullarında din dersi ile başörtüsünün uygulamasına karşı çıkan Kosova parlamentosu milletvekillerini sert bir dille eleştirdi. Müslümanların temel hak ve özgürlüklerinin, siyasilerin kendi çıkarları uğruna ihal edildiğini belirten konuşmacılar, müslümanların siyasiler tarafından ezilmesine izin vermeyeceklerini belirtti. Cami cemaatinin şimdiye kadar düzenlediği en kalabalık protesto gösterisi olaysız sona erdi. Müslünamlar tarafından 2 ay önce düzenlenen ilk protesto gösterisi Kosova polisinin müdahalesiyle sona ermişti.Kosova’da nufüsün yüzde 90’nı oluşturtan müslümanların yakın bir tarihte yeniden protesto dzüenleyeceği bildirildi./kosovaport/


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.