İsrail’in bedel ödeme zamanı gelmiştir!

Ülkemizden Haberler
İçeriği Paylaş

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM’nin Mavi Marmara Raporu’nu değerlendirirken, Türkiye’nin talepleri yerine getirilmeden İsrail ile ilişkilerin normalleşmeyeceğine vurgu yaptı.

Davutoğlu İsrail ile askeri anlaşmaların askıya alındığını ve ilişkilerin ikinci katip düzeyine indirildiğini açıkladı.

Bakan Davutoğlu İsrail’in Türkiye’den özür dilemesi, tazminatları ödenmesi ve Gazze’deki ablukanın kaldırılması yönündeki taleplerin yerine getirileceği tarihe kadar 5 madde altında uygulanacak yaptırımları açıkladı. Davutoğlu bu yaptırımları şu şekilde sıraladı:

“1- Türk İsrail diplomatik ilişkileri ikinci katip düzeyine indirilecektir. Bunun üzerindeki tüm görevliler, başta büyükelçi, en geç Çarşamba günü ülkelerine geri döneceklerdir.

2- Türkiye ile İsrail arasındaki tüm askeri anlaşmalar askıya alınmıştır.

3- Doğu Akdeniz’de en uzun kıyısı bulunan sahildar devlet olarak Türkiye, Doğu Akdeniz’de seyrü sefer serbestisi için gerekli gördüğü her türlü önlemi alacaktır.

4- Türkiye İsrail’in Gazze’ye uygaladığı ablukayı tanımamaktadır. İsrail’in 31 Mayıs 2010 tarihi itibariyle Gazze’ye yönelik uyguladığı ambargonun Uluslararası Adalet Divanı’nda incelenmesini sağlayacaktır. Bu doğrultuda BM Genel Kurulu’nu harekete geçirmek için girişime başlıyoruz.

5- İsrail saldırısının Türk ve yabancı tüm mağdurlarının mahkemelerdeki hak arama girişimlerine gereken destek verilecektir.”


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.