Pomak Ekmeği, Trabzon Ekmeğine Rakip Oldu

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Lüleburgaz ilçesindeki bir fırında üretilen “Pomak ekmeği”, lezzeti ve uzun raf ömrüyle Trabzon ekmeğine rakip oldu.

Fırın işletmecisi Recep Pınarlar, AA muhabirine yaptığı açıklamada,Lüleburgaz’da 40 yıldır ekmek ürettiğini söyledi.

Bulgaristan’da yaklaşık 120 yıldır üretilen Pomak ekmeğini,Lüleburgaz’da üretmeye karar verdiğini belirten Pınarlar, ekmeğin yapımını dedesinden öğrendiğini ifade etti.

Ekmeğin, kısa sürede sevilerek Trabzon ekmeğine rakip olduğunu aktaranPınarlar, “Yaklaşık 6 saatte hazırlanan Pomak ekmeği, bir hafta bayatlamadan ilk günkü tazeliğini koruyor” dedi.

Pınarlar, Pomak ekmeği geleneğini gelecek nesillere aktarmak istediklerini belirtti.

Ekmeğin, mayasız ve katkısız, özel hamurdan hazırlandığı için çok lezzetli olduğunu ve kolay bayatlamadığını ifade eden Pınarlar, şöyle konuştu:

“Ekmeğin lezzetinde ve bayatlamamasında bizim işçiliğimizin payı da büyük. Kaliteden ödün vermeden, hijyenik ortamda titizlikle ekmeklerimizi üretiyoruz. Günde ürettiğimiz 500 ekmek, 1 saat içerisinde satılıyor. Pomak ekmeği sadece Lüleburgaz’dan değil, Türkiye’nin birçok kentinden alıcı buluyor. Başta İstanbul, Eskişehir, Edirne, Tekirdağ ve İzmir’den sipariş alıyoruz. 1 kilogram Pomak ekmeğini,  3 liradan satışa sunuyoruz.”

Pomak ekmeğini tercih eden Erdi Akay da, emeğin çok lezzetli olduğunu, bu nedenle sürekli Pomak ekmeği tükettiklerini kaydetti.

AA


İçeriği Paylaş