Bulgaristan, Türkiye’nin AB’ye üyeliğini destekliyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bugün Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov’un ülkemizi iki günlük resmi ziyarette bulunan Türkiye Avrupa Birliği Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, “Bulgaristan, Türkiye’nin Avrupa Birliğine üye ülke olmasını tamamen destekliyor” diye duyurdu.

Bakan Mladenov, “Bulgaristan için Türkiye ve diğer komşu ülkelerle ilişkiler son derecede öncelik taşıyor, çünkü bu bağlantılar istikrar doğuruyor, ülkelerin ekonomik ilişkilerini geliştirmesi için ise bizim bölgede buna ihtiyaç duyuluyor” diye öne sürdü.

Bakan, bugünkü görüşmede Sayın Bağış ile Mart ayında Ankara’da yapılan ortak hükümet oturumunda elde edilen sonuçları gözden geçirip, önümüzdeki yılın başında yapılacak gelecek ortak oturumunun perspektiflerini belirlediklerini söyledi Bulgaristan Dışişleri Bakanı, “Önümüzdeki aylarda enerji ve sınır ötesi işbirliği alanında işbirliği hızlandırmamızı umuyorum. Sadece Türkiye ile değil, Yunanistan’la da gümrük kontrolü, sınır boyunca ortak devriye gezme ve yasadışı göçle mücadele alanlarında ortak gerçekleştirebileceğimiz çok projeler mevcut” dedi.

Mladenov, Türkiye ve Katar ile ortak inşa edilecek Rusçuk-Svilengrad yolunda kaydedilen ilerlemeden dolayı memnun olduğu ifade etti. Mladenov yarın Dimitrovgrad-Plovdiv yönünde 4 Nolu ulaştırma koridorunun demiryolu hattından daha 68 kilometrelik bir bölümün hizmete açılacağını ilan etti.

Egemen Bağış, iki ülke için son derece büyük faydası olacak çok sayıda ekonomi projeleri olduğunu söyledi. Türkiye AB Bakanı ve Baş müzakereci, Bulgaristan’ın Türkiye’ye AB üyeliği yolunda verdiği destekten dolayı teşekkürlerini sundu. Türkiye Bakanı, “Bulgaristan bizi AB üyeliğimiz sürecinde destekleyen en güçlü ses ve en iyi dostlarımızdan biri” dedi. Sayın Bağış, 1 Temmuz 2012 tarihinde Kıbrıs’ın AB Dönem Başkanlığını devralması hususunda Türkiye’nin AB dönem başkanına özel bir tutumu olmayacağını ve ülkenin Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamento ile yürüttüğü çalışmalarına devam edileceğini sözlerine ekledi.

Mladenov, Suriye hava kuvvetleri tarafından uluslararası sularda Türk avcı uçağının düşürülmesi olayını da yorumladı. Bakan, “Bizim için komşularımızın güvenliği kilit bir meseledir ve terörle mücadelede olduğu gibi, her türlü şiddete karşı mücadelede birbirimizi desteklemek zorundayız” dedi. Mladenov, Bulgaristan ve Türkiye’nin Yakın Doğu’da olup bitenlerin gelişmesine karşı derin endişe içindeler ve Suriye’de yaşanılan olaylara bir çözüm bulmak için AB partnerleri ve bölgedeki ortaklarla çalışmalar yürütüyor” diye kaydetti.

Bakan, “Şiddetin sadece sona ermesi gerekli değil, Suriye halkının demokratik bir gelişim yolunda gitmesi için siyasi geçiş de olmalıdır” diye belirtti.

Kırcaali Valiliği tarafından yapılan basın açıklamasına göre Türkiye Avrupa Birliği Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış’ın başında olduğu bir heyet yarın Kırcaali’ye saat 12.00 gelecek. Sırasıyla Vali İvanka Tauşanova, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis ve Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet ile yapılan görüşmelerden sonra Merkez Camide cuma namazına katılacak. Bakanın programında Sveti Yoan Predteça Manastır Kompleksini ziyaret ve Kuzey Arpezos Parkı gezisi de mevcut. Sayın Bağış’ın Kırcaali’yi ziyareti kapsamında Arpezos konferans salonunda saat 16.30’dan itibaren yerel iş adamları ve branş teşkilatları temsilcileriyle görüşme planlanmıştır.

Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.