Plovdiv Şehrindeki “Murat Hüdavendigar” Cami Bir Kez Daha Vandal Saldırıya Maruz Kaldı

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bir kaç gün önce Filibe şehrinin merkezinde bulunan Murat Hüdavendigar Cami veya toplum tarafından daha çok “Cumaya” olarak bilinen cami bir kez daha sandılırıya maruz kaldı.

3 Mayıs 2017 tarihinde (Çarşmaba) akşam namazı akabinde, takriben saat 20:50 civarında kimliği belirsiz bir kişi tarafından camiye büyük ve hacimli bir taş atılmıştır. Yapılan saldırı sonucunda, Filibe Bölge Müftlüğü’nün bulunduğu odanın camı kırılmıştır. Saldırıdan sonra durum, görevliler tarafından polise ihbar edilmiştir. Aynı akşam olay yerine gelerek, inceleme yapan polisler, görgü tanıklarının ifadelerine de başvurmuştur.

04 Mayıs 2017 tarihinde Filibe Bölge Müftüsü Taner Veli, Bölge Müftülüğü adından Filibe Emniyet Müdürüne şikayet dilekçesi verdi. Bölge Müftüsü şikyayet dilekçesinde: “Gerçekleşen bu üzücü olay, Bulgar demokrasisi için ciddi bir tehlikedir ve ülkedeki farklı toplumların hep birlikte barış içinde yaşamalarını tehlike içine sokmaktadır. Bu tarz suçların “küçük suç” olarak nitelendirilmeleri faillerinin nefret karşıtı hareketleri yeniden tekrarlamalarını engellemez” dedi.

Filibe Bölge Müftülüğü, mağdur taraf olarak emniyet brimlerini, müslüman mabede yapılan saldırıyı faillerinin bulunması için gereken soruşturmayı yürütmeleri talebinde bulundu.

Kaynak: Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş