Plevneliev erken seçim istedi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da 22’inci gününe giren Başbakan Plamen Oreşarski hükümetine karşı kitlesel protestolar sürerken Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev de erken seçim talebinde bulundu.
Protestoları “adil bulduğunu” vurgulayan Cumhurbaşkanı Plevneliev, halka sesleniş konuşmasında “Mevcut ortamdan tek çıkış yolu seçimdir” diyerek, “Beni hiç kimse seçimin kötü bir şey olduğuna ikna edemez. Toplumun bu en güçlü idare aracının zararlı olduğuna ikna edemez. İnsanları erken seçimle tehdit etmek, hukuk devletinin tehlikeli olduğunu söylemekle eş anlamlı sayılır. Bir seçimin devlete veya vatandaşlarına zarar getirebileceğine inanmıyorum” ifadelerini kullandı.
Bulgaristan’da halkın istediği erken seçimin, seçim mevzuatındaki değişiklik posedürünün uzunluğu bahanesi ile ertelenmesinin anlamsız olduğunu ifade eden Plevneliev, “Mevzuatta sadece ertelenmeyecek ve tartışmaya açık olmayan değişlikler yapılmalı” diye konuştu.
Plevneliev, Bulgaristan’ın imajının ululararası alanda iyi olmadığını, dış yatırmların sınırlı kaldığını, gelirlerin ve iş yerlerin sayısının da sınırlı olduğunu gösteren söylemlerin rahatsız edici bulduklarını kaydetti.
АА

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.