Osmanlıca Bilene Makedonya da İş Garanti

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski, Osmanlıca eğitimi almak üzere 20 öğrenciye burs fırsatı sunacaklarını ortaya koyarak , eğitimlerini tamamlayıp mezun olanların Devlet Arşivi, Tarih Enstitüsü veya Makedonya Bilim ve Sanat Akademisi’nde istihdam edileceğini belirtti .

“130 Cilt Makedon Edebiyatı Projesi” çerçevesinde , ülkedeki Türk ve Arnavut yazarların Makedonca’ya tercüme edilen eserlerinin tanıtımı nedeniye yapılan törenin peşinden gazetecilere söylemlerde mevcut bulunan Gruevski, Osmanlıca’nın yeterince bilinmemesinin Makedonya’da çok büyük bir eksiklik olduğuna dikkati çekti.

Gruevski, edindikleri bilgiye göre Makedonya’da sadece iki kişinin iyi derecede Osmanlıca bildiğini ortaya koyarak , bu nedenle, değişik ülkelerde lisans ve lisansüstü Osmanlıca eğitimi almak üzere 20 öğrenciye burs fırsatı sunacaklarını, Osmanlıca eğitimini tamamlayıp mezun olanların Devlet Arşivi, Tarih Enstitüsü veya Makedonya Bilim ve Sanat Akademisi’nde istihdam edileceğini belirtti .

Makedonya’da, Osmanlı dönemine ilişkin çok fazla sayıda eserin bulunduğunu, ancak bu eserlerin tercüme edilemediğini ifade eden Gruevski, ” Bu sebepten ötürü , bu eserler tarihimiz için kaynak teşkil etmesine karşın kullanılamıyor” diye belirtti .

 

“130 Cilt Makedon Edebiyatı Projesi”

Makedonya Kapısı’nda yapılan tanıtım programına Başbakan Gruevski’nin yanında  Kültür Bakanı Elizabeta Kançeska Milevska, Eğitim Bakanı Abdülhakim Ademi, yazarlar ve diğer davetliler yer aldı .

Proje hakkında veri (bilgi) veren Kültür Bakanı Milevska, proje çerçevesinde 25 Türk ve Arnavut yazarın kendi dillerinde yazdıkları eserlerin Makedonca’ya tercüme edildiğini belirtti .

Proje çerçevesinde , Makedonya’da doğan ve yaşamını sürdüren Türk, Arnavut ve diğer etnik kökenlerden vatandaşların kendi dillerinde yazdıkları eserler Makedonca’ya tercüme edilecek.

Ajans 34- Üsküp


İçeriği Paylaş