Bulgar komünistler artık kariyer yapabilecek

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Anayasa Mahkemesi, Diplomatik Servisi Yasası’nda yer alan eski komünist partisi ajanların yurt dışında diplomatik görev almalarını engelleyen değişiklikleri iptal etti.

Mahkeme, Bulgaristan’ı 1989 yılına dek yöneten Komünist Partisi’nin (BKP) kurduğu Siyasi Polis (DS) lehine ajanlık yapan kişilerin dışişleri bakanlığı sisteminde üst düzey görev almaları ve büyükelçi ile konsolos olarak yurt dışına yollanmalarını engelleyen ilgili yasa metinlerinin anayasaya aykırı olduğu yönünde karar aldı.

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı Basın Merkezi, mahkeme kararı Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra konuyla ilgili açıklama yapacağını bildirdi. Bulgaristan Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği yasa değişiklikleri Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov tarafından hazırlanmıştı. Bakan Mladenov, gelecekte de Bulgaristan’ı temsil eden tüm diplomatların geçmişinin araştırılacağı ve eski ajanlara kariyer yapma fırsatı verilmeyeceğini belirtmişti.

Parlamento kararıyla kurulan ve üst düzey bürokratların geçmişini araştırmakla hükümlü devlet komisyonu, büyük bir bölümü büyükelçi ve konsolos olan 190 Bulgar diplomatın eski DS ajanı olduğunu bildirmişti. Komisyon, Sofya’da dışişleri bakanlığı kadrosunda ayrıca, 75 eski ajanın halen görev yaptığını açıklamıştı.

Görevi 23 Ocak’ta sona erecek Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov ise hükümetin tüm ısrarlarına rağmen, ”ajan diplomatların” geri çekilmesi için kararname imzalamayı reddetmişti.
23 Ekim’de seçilen yeni Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, göreve başladığında yapacağı ilk işin ajan diplomatları geri çekmek olacağını açıklamıştı.

Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.