Osmanlı tarihçisi Prof. Dr. Kemal Karpat, medresesini bitirdiği Mecidiye’nin şeref hemşehrisi seçildi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Romanya’nın Köstence iline bağlı Mecidiye Belediyesi, kuruluş yıldönümü nedeniyle dünyaca ünlü Osmanlı Tarihçisi Prof. Ke­mal Karpat’ı onur hemşehrisi yaptı. 1924 yılında Dobruca bölgesindeki Babadağ yakınlarındaki Armutlu (Turda) köyünde doğan Prof Kemal Karpat, ilk eğitimini Mecidiye Medresesinde yaptı. Daha sonra eğitimini Türkiye ve Amerika’da tamamlayan Karpat, yıllarca Amerika’daki Wisconsin Univer­sitesinde görev yaptı. Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Türk Tarih Kurumu Onur üyesi de olan Prof. Karpat, Osmanlı tarihi konusunda dünyada otorite isimler arasında gösteriliyor. 
 Mecidiye’nin kuruluş yıldönümü kutlandıİsmini kurucusu olan Osmanlı sultanı Sultan Abdülmecit’ten alan Mecidiye’nin kuruluşu 2 Eylül 1856 yılında gerçekleşmiş. Sultan Abdülmecit kuruluş ile ilgili fermanını bu tarihte yayınlatmış. Bu nedenle her sene bu tarihte Mecidiye etkinlikleri düzenleniyor. Mecidiye Belediye’si ta­rafından, yapılan kuruluş yıldönümü kutlamalarında zengin kültür ve sanat programları gerçekleştirildi.

Kuruluş yıllarında son derece bakımlı küçük bir kasaba olan Mecidiye daha sonra Kırım’dan gelen soydaşlarla daha da gelişmiş. İsmi, Sultan Abdulmecid adı ile anılan şehirde daha pek çok tarihi eser var. Bunlardan Mecidiye İstasyon Garı’nın açılışı (1860), Abdulmecid Camii, Hamamlar, şehir ile gar arasın­da bağlantıyı sağlayan taş köprü. Şehir kurulduktan sonra kısa sürede nüfusu 20 binlere dayanmıştı.

1875 yılına kadar Osmanlı’nın en zengin şehirleri arasında yer alan Me­cidiye, Berlin anlaşması sonrasında Romanya topraklarına dahil oldu. O zaman ilçenin çevre köyleri ile birlik­te nüfusu 28 bin civarındaydı. Bunun yarısından fazlasını Tatar soydaşlar oluşturuyordu.

Halen günümüzdeki nüfusu 43 bin civarında seyreden Mecidiye bu­ram buram tarih kokan bir şehir.  Mecidiye’nin Dobruca bölgesin­de farklılıkların büyük bir hoşgörü ile birarada yaşandığı örnek şehirlerden birisi olduğunu söyleyen Mecidiye belediye başkanı Marian Iordache, şehrin kültür zenginliklerini korumak için elinden gelen çabayı göstereceğini söyledi. Iordache, kutlamalar çerçeve­sinde ilçede bulunan Mudanya heyeti ile kardeşlik köprüsü kurulması konu­sunda anlaşmaya vardıklarını kaydetti.

Mecidiye’nin kuruluş yıldönümü kutlandı

Mecidiye’nin kuruluşunun 156’ıncı yıldönümü düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kutlamalara İzmir’in Menemen ilçesinden de bir heyet katıldı. Mecidiye Belediye’si tarafından, 29 Ağustos – 2 Eylül tarihleri arasında yapılan kuruluş yıldönümü kutlamalarında zengin kültür ve sanat programları gerçekleştirildi.

Mecidiye’nin belediye olması ile ilgili ilk tarihi belge, 2 Eylül 1856 yılında Sultan Abdulmecid onuruna kabul edilen belgede geçiyor. Kuruluş yıllarında son derece bakımlı küçük bir kasaba olan Mecidiye daha sonra Kırım’dan gelen soydaşlarla daha da gelişmiş.

İsmi, Sultan Abdulmecid adı ile anılan şehirde daha pek çok tarihi eser var. Bunlardan Mecidiye İstasyon Garı’nın açılışı (1860), Abdulmecid Camii, Hamamlar, şehir ile gar arasında bağlantıyı sağlayan taş köprü. Şehir kurulduktan sonra kısa sürede nüfusu 20 binlere dayanmıştı.

1875 yılına kadar Osmanlı’nın en zengin şehirleri arasında yer alan Mecidiye, Berlin anlaşması sonrasında Romanya topraklarına dahil oldu. O zaman ilçenin çevre köyleri ile birlikte nüfusu 28 bin civarındaydı. Bunun yarısından fazlasını Tatar soydaşlar oluşturuyordu.

Halen günümüzdeki nüfusu 40 bin civarında seyreden Mecidiye buram buram tarih kokan bir şehir.

Mecidiye’nin Dobruca bölgesinde farklılıkların büyük bir hoşgörü ile birarada yaşandığı örnek şehirlerden birisi olduğunu söyleyen Mecidiye belediye başkanı Marian Iordache, şehrin kültür zenginliklerini korumak için elinden gelen çabayı göstereceğini söyledi. Iordache, kutlamalar çerçevesinde ilçede bulunan Mudanya heyeti ile kardeşlik köprüsü kurulması konusunda anlaşmaya vardıklarını kaydetti.

http://www.zaman.ro


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.