Batı Trakya’da 8 Azınlık Okulu daha kapatılacak

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Yunanistan’da Eğitim Bakanlığınca “tasarruf” ve “daha kaliteli” eğitim gerekçesiyle 2011 yılında başlatılan “okulların birleştirilmesi uygulaması” kapsamında, Batı Trakya’da 8 azınlık okulunun daha geçici olarak kapatılması kararlaştırıldı.

Alınan bilgiye göre, Doğu Makedonya ve Trakya Bölge Sekreterliğinin bu konudaki raporu üzerine Yunanistan Eğitim Bakanlığı, Rodop ili Payamdere, Karagözlü, Muratlı, Çuka, İskeçe ili Sinikova, Çaymahalle, Güneymahalle ile Evros (Meriç) ili Aksakal köyündeki azınlık okullarının kapatılmasına ve bu okullarda eğitim gören öğrencilerin ise komşu köylerdeki ilk okullara aktarılmasına karar verdi.

Söz konusu uygulama kapsamında 2013 yılında da öğrenci sayısının az olması gerekçe gösterilerek Rodop ve İskeçe illerindeki 13 azınlık okulunun faaliyetleri durdurulmuştu. Yunanistan Eğitim Bakanlığı, bu konudaki uygulamada, “okulların geliştirilmesiyle ilgili genel ilkelerle Trakya’daki azınlık okullarının statüsünü oluşturan tüm özel niteliklerin dikkate alındığını” ileri sürmüştü.

Yunanistan’da, 2011 yılında eğitim alanındaki giderler azaltılarak, daha iyi bir eğitim sağlanmasına yönelik yapılması kararlaştırılan “okulların birleştirilmesi” uygulaması kapsamında, aralarında azınlık okullarının da bulunduğu ülke çapındaki okul sayısı 1933’ten 877’ye indirilmişti.

– “Azınlık okullarının ve eğitim kadrosunun azaltılması amaçlanıyor”

Yunanistan Eğitim Bakanlığının 8 azınlık okulunu kapatma kararı, Türk azınlık içerisinde tepkilere neden oldu.

Selanik Özel Pedagoji Akademisi Mezunları Derneği üyesi Türk öğretmenler, Yunanistan Eğitim Bakanlığına gönderdiği bir mektupta, azınlık okullarının kapatılmasının velilerin ve okul yetkililerinin görüşü alınmadan kararlaştırıldığını belirterek, uygulamanın durdurulmasını ve ilgili kararın yeniden gözden geçirilmesini istedi.

iskece-muzaffer-salihoglu-azinlik-ortaokulu-ve-lisesinde-vardiyali-donem5aab376764a0663e7a01

Söz konusu uygulamanın yeni eğitim yılı başında yapıldığına dikkat çekilerek, okulların birleştirilmesinin, uygulama şekli itibarıyla amaca hizmet etmediği vurgulanan mektupta, “Okullarının birleştirilmesiyle açıkça azınlık okullarının ve eğitim kadrosunun azaltılmasının amaçlandığı görülüyor” ifadesi kullanıldı.

Öte yandan, okulları kapatılan köylerdeki öğrenci velileri, AA muhabirine yaptığı açıklamalarda, okullarının kapatılmasının yaşamlarına olumsuz yansıyacağını ve ilkokul çağındaki çocukların okula gitmek için her gün kilometrelerce yol kat etmek zorunda kalacağını söyledi.

Özellikle dağlık kesimde bulunan köylerdeki öğrencilerin kış şartlarında başka bir köye gidip gelmesinin neredeyse imkansız olduğunu ifade eden veliler, bu konuda yetkilileri ziyaret ettiklerini ve söz konusu kararı geri almaları çağrısında bulunduklarını kaydetti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

http://www.haber3.com/bati-trakyada-8-azinlik-okulu-daha-kapatilacak-3587682h.htm#ixzz3n11eoPF8


İçeriği Paylaş