Makedonya’da Türkler’e 1 Euro’ya arsa

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Makedonya Başbakanı Gruevski, TUSKON’un toplantısında Türk şirketleri davet etti. Konuk Başbakan “Türk işadamlarına inanılmaz teşvikler hazırladık. Gelir vergisi oranı sıfır ve işadamları metrekaresi 1 Euro’dan arsa alabiliyor” dedi.

TÜRKİYE İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (TUSKON) Bursa’da düzenlediği Türkiye-Makedonya Ticaret Forumu’nda, Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski, Türk işadamlarına ‘inanılmaz’ yatırım fırsatları sunduklarını söyledi. Başbakan Nikola Gruevski “Vergi oranlarımız yüzde 2 seviyelerinde. Gelir vergisi almıyoruz. Sosyal güvenlik vergilerini oldukça düşük seviyede tutuyoruz. Biliyorsunuz her yıl bir vergi dilimi çalışması yapılıyor. Makedonya’daki şirketler ve faal yabancı şirketler bu imkanlardan yaralandılar. Gelir vergisi şu anda Makedonya’da sıfır seviyesinde. Yatırımcı 4 saat içinde evraklarını hazırlayıp şirket kurabiliyor. Ayrıca herkes Makedonya’da toprak satın alabilir. Metrekaresi sadece 1 Euro” dedi. Makedonya’nın şu anda Avrupa’nın en az dış borca sahip ülkesi olduğunu ifade eden Gruevski “Burada kendimizi dostlar arasında hissediyoruz. Makedonya’da Türkler her zaman hoş karşılanır” dedi.

5 günde bin 450 görüşme yapıldı

TUSKON Başkanı Rızanur Meral ise Makedonya’nın Türk işadamlarının Avrupa’ya açılan kapısı olabilecek nitelikte olduğunu belirtti. Makedonyalı heyet ile 5 günde Anadolu’da 5 şehirde iş forumu ve 7 şehirde ziyaretlerde bulunduklarını kaydeden Rızanur Meral “Kayseri’de 250, Konya’da 400, Gaziantep’te 250 ve İzmir’de 550 işadamının katılımları ile bin 450 görüşme yapıldı” dedi. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da, Makedonya’da kurulacak olan tesislerde kullanılacak makine yatırımlarında Türk Eximbank kredilerinin 100 milyon dolara çıkarılacağını ve vadenin 10 yıl olacağını açıkladı. İki ülke arasındaki ticaret hacminden de bahseden Çağlayan “Görevim ihracatı artırıp ithalatı düşük tutmak. Ama söz konusu Makedonya olduğu zaman, destek olmak için bunu göz ardı ediyoruz. Makedonya ile 400 milyon dolar civarında ikili ticaretimizi 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz” dedi. Öte yandan Çağlayan, yeni teşvik sisteminde son noktayı koyduklarını belirterek “Şimdi inşallah Sayın Başbakanımıza hazırladığımız teşvik sistemini sunuyoruz ve Şubat ayının en geç ikinci haftasında ilan ediyoruz” dedi. Çağlayan, yeni sistemin yüksek teknoloji, yüksek katma değeri özellikle öne çıkartacağını söyledi.

Star Gazetesi, EKONOMİ SERVİSİ


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.