Olağanüstü Salgın Durumu 30 Hazirana Kadar Uzatıldı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Başbakan Boyko Borisov, bugünkü kabine toplantısının başında koronavirüs (COVID-19) nedeniyle olağanüstü salgın durumunun haziran sonuna kadar uzatılması gerektiğini söyledi.

Ülkede ikinci gün yeni vaka sayısında artış kaydedildi.

Borisov,”Gerekirse, bu süreyi tekrar uzatacağız. Ama pratikte yeni bir şey yok, insanları korkutmak için bir şey yok, tam aksine 15 Haziran’dan itibaren tiyatro, sinema salonlarının toplam koltuk kapasitelerinin % 50’ine kadar kullanılması veya seyircilerin koltuk arası mesafenin korunması şekilde yerleştirilmesine izin vereceğiz. Toplu taşıma araçlarında maske takmak zorunlu olmaya devam edecek” diye belirtti.

Konuyla ilgili tartışmaların bir saatten fazla sürdüğünü bildiren Borisov, Ulusal Koronavirüs Kriz Masası Başkanı Tümgeneral Prof. Dr. Ventsislav Mutafçiyski’nin askeri tatbikatlara katıldığını, ancak görüşünün alındığını belirtti.

Başbakan’ın ifadesine göre, olağanüstü salgın durumunun hiçbir şekilde tehdit edici veya stres verici olarak algılanmamalıdır. Borisov, ülkemizde alınan tedbirlerin diğer ülkelere kıyasla en liberal olduğunu yineledi.

Borisov,”Vakalarda artışın Dospat, Sırnitsa, Yasenovets’de oluşan salgın kümelerinden kaynaklandığına inanıyoruz, şehirleri kapatmadan, panik ve korku yaratmadan, üretim işletmelerini kapatmadan salgın kümelerini en hızlı şekilde kontrol altına alıyoruz. İnsanların şu anda uyması gereken en önemli şey disiplin, mesafe tedbirleri ve dezenfektan kullanmalarıdır” dedi.

Başbakan, bazı ülkelerde hasta sayısının arttığını, salgının arttığını, ancak sevindirici olayın tedavi edilen insan sayısının da artmakta olduğunu sözlerine ekledi. Borisov, ayrıca neredeyse normal bir yaşam tarzına dönüldüğünü, ancak hastanelerin hastaları tedavi edemeyeceği bir tırmanma olmaması gerektiğini söyledi. Ayrıca yaşlı bakım evlerinin yakından izlenmesi gerektiğini de vurguladı.

Başbakan, girişlerin kısıtlandığı ülke sayısının kademeli olarak azaltılacağını söyledi.

 

Kaynak: KIRCAALİ HABER


İçeriği Paylaş