Nakit parayla yolculukta bu hatayı yapmayın

Haberler
İçeriği Paylaş

Nakit parayla yolculukta bu hatayı yapmayın

Avrupa ile Türkiye arasında yapılan seyahatlerde yolcunun yanında taşıyabileceği nakit para miktarı en fazla 10 bin Euro. Eğer bundan daha fazla para taşıyacaksanız bunu gümrüğe bildiriyorsunuz. Ancak bu sınır sadece 1 yolcu için geçerli. Yani eğer 2 yetişkin seyahat ediyorsa her biri bu miktarı yanında taşıyabilir.

Kişi başı sınırına dikkat

Ne yazık ki bazı vatandaşlarımız kuralları doğru bilmediği için sınır kapılarında veya havalimanlarında büyük sorunlar yaşıyorlar. Bir aile örneğin toplam 20 bin Euro ile seyahat edecekse baba üzerinde en fazla 10 bin Euro taşıyabilir. Anne de ayrıca en fazla 10 bin Euro taşıyabilir. Ancak bunu yapmayıp sadece babanın üzerinde toplam 20 bin Euro bulunursa sorun yaşanıyor ve bazı ülkelerde paraya el bile konabiliyor.

Yurtdışı Türkler ve Akrabalar Topluluğu (YTB) konuyla ilgili şu bilgiyi veriyor:

Birlikte Yolculuk Edenler:

Birlikte seyahat edenlerden her bir kişi için 10.000 avroya kadar nakit para bulundurma hakkı vardır.

Ancak;

  • 10.000 avroyu geçmeyecek kadar paranın her bir kişinin kendi üzerinde ya da kendi kişisel eşyası arasında bulunması gerekir. Aksi halde para kimin üzerinde bulunursa o kişiye ait kabul edilmektedir.
  • Türkiye güzergahı üzerindeki ülkelerin bazılarında, yanında nakit para bulunduran kişinin ülke kanunlarına göre yetişkin sayılması (çoğu ülke bakımından 18 yaşını tamamlamış olmak) şartı aranmaktadır.

 

Kaynak: AA  /  TurizmAvrupa.com


İçeriği Paylaş