Norveç, Bulgaristan’a reformlar için yeni finansal yardım sağlıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bakanlar Kurulu’nda, Avrupa Ekonomik Alanı ve Norveç Finansal Mekanizmasının Finansal mekanizmasının resmi açılışı düzenlendi. Fotoğrafta: Tomislav Doneçev, Diana Kovaçeva, Sergey İgnatov ve Norveç Krallığının Sofya Büyükelçisi Tove Skarstein.

Bulgaristan Norveç finansal mekanizmasınca ve Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn’ın Avrupa ekonomik sahası finansal mekanizmasınca 2009 – 2014 döneminde 126 milyon Avro karşılıksız yardım alacak. Paraların % 97’si Norveç’ten geliyor. Bu paralarla adalet sektöründe reformlar, bayanlar üzerinde baskıyla mücadele , organize suçlarla mücadele , Çingene ve başka hassas grupların durumunun iyileştirilmesi, kültürel mirasın korunması, yeşil endüstrisinde yeniliklerin teşvik edilmesi planlanıyor. Geçen hafta ilk sözleşmelerin imzalanmasıyla ikinci program dönemine resmen start verildi. Sofya’da düzenlenen törene Norveç Dışişleri bakan yardımcısı bayan Gry Larsen katıldı.Larşen Bulgar projelerine yüksek not verdi ve şöyle dedi:

‘Bu Sofya’ya yaprığım ilk ziyarettir, iki ülke için de bu önemli etkinliğe katılmaktan dolayı memnuniyet duyuyorum. Finansal anlaşma Bulgaristan ve Avrupa Ekonomik sahaya giren Norveç, İzlanda ve Lihtenşayn arasındaki işbirliğinin çok önemli bir aracıdır. Son yıllarda Bulgaristan ve Norveç arasında ilişkiler pekişti.Biz NATO müttefikleriyiz, güvenlik ve polis faaliyetlerinde işbirliği içerisinde çalışıyoruz.Norveç AB üyesi olamamsına rağmen, biz üye ülkelerle Schengen bölgesi ve EFTA /Avrupa serbest ticaret bölgesi içerisinde işbirliğimizi sürdürüyoruz.

Bayan Larsen Bulagristan için iki mekanizmasınca sağlanan bu ikinci büyük finansal yardımın olduğunu hatırlattı.Yardımlar sosyo-ekonomik alanda ve adalet sisteminde reformların devam edilmesi için veriliyor.Karşılıksız yardımın bir kısmı Avrupa Konseyi’nin Bulgaristan’a yönelttiği tavsiyeler açısından adalet sisteminde reformların devam etmesi gibi öncelikli projelere verilyior. Adalet bakanı Diana Kovaçeva’nın sözlerine gore yargı sisteminde reformlar stratejisi için ilk kez finansman alınıyor ve uygun bir şekilde çalışma imkanı sağlanıyor.Kovaçeva şunları izah ediyor:

‘Stratejinin tartışıldığı ve hazırlandığı 2010 yılından beri işte şimdi bu artık sadece bir kağıt değildir. Evet öncelik olarak belirlediğimiz alanları öne sürdük ve teşekkür ederim, maalesef başka finansman imkanlarımız yor. Norveç mekanizmasından Adalet bakanlığının aldığı 10 milyon Avro’nun bir bölümü hukukçuların eğitimi için kullanılacak, insan haklarının daha iyi bir şekilde savunulması için ekspertiz alış verişi için kullanılacak. Elektronik adalete de büyük destek sağlayacağız. Elektronik çağırı sistemini de geliştireceğiz.Ceza evlerine de yardım sağlayacağız. Varna ve Burgas’a yakın birkaç açık ceza evinin onarımını yapacağız.Finansal mekanizma ile ilgili projelerin kabul edilmesi devam ediyor.

Türkçesi: Müjgan Baharova

http://bnr.bg


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.