Naydenov: Yerli ürünlere önem vereceğiz

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Filibe’de düzenlenen ‘AGRA 2012’ tarım fuarının açılışını yapan Tarım ve Gıda Bakanı Miroslav Naydenov, yerli ürünlere daha fazla önem vereceklerini söyledi. Tarım söktörünün krizden çıktığına işaret eden Naydenov, sektörün öneminin giderek arttığını belirterek dünya nüfusunun arttığını ve tarım sektörün geleceğinin parlak olduğunu aktardı. Bakan Naydenov, Bulgar üreticilere seslenerek, son derece kaliteli ürünlerinden dolayı kendilerine güvenmelerini istedi. Yerli ürünlerin bu yıl daha da arttığını belirten Bakan Naydenov, 2014 yılıdan sonra tarım ve gıdada çok büyük değişikliklerin olacağını vurguladı.Yeni reformların yapılacağını dile getiren Naydenov, tarım açısından ülkenin zengin olduğunu göstereceklerini savundu.

Bu yılki fuarda organik tarıma ağırlık verildi. Fuar açılışında konuşan Agroekoljik Merkez Müdürü Vladislav Popov, dünya çapında organik gıda talebinin arttığını söyledi. Bio gıdaların payının her yıl yüzde 4 ila 10 arasında arttığına değinen Popov, rakam olarak bunun 60 milyar doları bulduğunu kaydetti. Fuarda, ilk kez organik tarım üreticilerine kendi ürünlerini tanıtmaları için geniş alan verildi. 2008 yılında organik tarımla yaklaşık 400 firma ilgenirken, bugün bu sayı bine yaklaşmış bulunuyor. Bio gıda talebi Bulgaristan’da üretilen ürünlerin Almanya, Avusturya, İtalya gibi, ülkelere ihracat yapılmasına olanak sağlıyor. Bilim adamlarına göre Bulgaristan’da üretilen bio buğday Avrupa’da iyi bir pazar payına sahip olabilir. Almanya’daki piyasa buğday bakımından doyumsuz olarak değerlendiriliyor. Şu anda Bulgaristan’daki organik ürünlerin yüzde 90’ı ihraç ediliyor, daha sonra işlenmiş olarak 3-4 kat pahalıya ülkeye geri dönüyor. Organik üretim için AB’nin 96 milyar Euro saldığını akataran Popov, Bulgaristan için 80 milyon Euro ayrıldığını kaydetti.

Goji Berry fuarda tanıtıldı

Asya’da ‘mutluluk meyvesi’ olarak bilinen Goji Berry’nin tohumları fuarda tanıtıldı. Avrupa’da yeni olan Goji Berry, kırmızı renkte meyve verirken yaşlanmaya karşı en önemli gıda olarak tanınıyor. Bitki ‘in vitro’ metoduyla da döllenebiliyor. Goji Berry portakaldan 500 kat daha fazla C vitaminine sahip bulunuyor. Boyu 1 ile 3 metre arasında değişebilen, yaprak döken çok yıllık odunsu bir bitki olan Berry, özellikle çinko, demir, bakır, kalsiyum, germanyum, selenyum ve fosfor olmak üzere 21 adet zengin mineral içeriyor. Havuçdan daha çok beta karoten içeren bitkinin kurutulmuş haliyle 250 gramı Bulgaristan’da 12 levaya satılıyor.

Dünya çapında yeniliklerden biri olarak gösterilen Bulgar şeftali çeşidi Laskava da fuarda tanıtıldı. Hastalıklara karşı dayanıklı olduğu ve kimyasal ilaca ihtiyaç duymadığı için organik üretim için uygun olan çeşit, Meyvecilik Enstitüsü’nün 25 yıllık çalışmaları sonucu elde edildi. Enstitü, 45 farklı şeftali çeşidi üretti. Laskava’nın meyveleri 250-260 gram büyüklüğüne ulaşabiliyor. İyi bir tat ve iri meyveleri bulunan çeşit, yerli koşullara göre yapıldı.

Cantay Kocaömer, Filibe


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.