NATO, Makedonya Ordusunun Muharebeye Hazırlık Değerlendirmesini Yürütüyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Makedonya’nın, savunma alanındaki zorluklara karşı koymak ve yurt dışındaki barış misyonlarına katkıda bulunmak için askeri gücünü istikrarlı bir biçimde geliştirdiği, uzmanlar tarafından ifade edildi.

Ordunun bu ay Krivolak eğitim sahasında düzenlediği eğitim tatbikatında yaklaşık 2.000 asker NATO gözlemci ekibi tarafından derecelendirildi.

Tatbikat, NATO ile AB’nin Birleşmiş Milletler yetkilendirmesi çerçevesinde yürüttüğü barış misyonu senaryosuna dayandırıldı.

NATO gözlemcileri, Makedonya taburunun piyade ve topçu saldırısı karşısında harekete geçmeye, tahliye ve diğer faaliyetler esnasında çok sayıda yaralıyı seyyar bir hastanede tedavi altına almaya ne ölçüde hazır olduğunu derecelendirdiler.

Yetkililerin açıklamasına göre bu, ordunun birlikte çalışabilme düzeyini ve birimlerinin belirlenen yurt dışı misyonlara katılmaya ne ölçüde hazır olduğunu ortaya koyan şimdiye kadarki en kompleks eğitim faaliyeti oldu.

Makedonya ordusunun sözcüsü Mirce Gjorgjoski, SETimes‘a verdiği beyanatta “Makedonya ordusu, NATO önderliğindeki yurt dışı barış misyonlarını yürütmeye ne ölçüde hazır olduğunun değerlendirilmesi amacıyla NATO konsepti çerçevesinde operasyon kabiliyeti yönünden derecelendirildi.” bilgisini verdi.

NATO gözlemci ekibi, Makedonya ordusuna olumlu not verirken birkaç ay içerisinde ayrıntılı bir rapor yayınlanacağını bildirdi.

Makedonya ordusunun, bölgede taburunun ne ölçüde muharebeye hazır olduğu NATO tarafından derecelendirilen tek silahlı kuvvet olmasının, ulaştığı gelişim seviyesinin bir kanıtı olduğu, ARM Ortak Operasyonlar Komutanlığı Komutanı Metodija Velickovski tarafından vurgulandı.

SETimes‘a konuşan Velickovski, “Makedonya aynı zamanda NATO’nun bölgesel siber-güvenlik okulunun da organizasyonunu üstlenmiştir; burada bölgesel güvenlik temsilcileri kendi ülkelerini siber saldırılardan koruyacak şekilde eğitilmektedirler.” dedi.

Uzmanlar, alınan olumlu notun, Makedonya ordusunun Afganistan’da yerel kuvvetlerin eğitimi misyonuna katılmayı sürdürmeye hazır olduğu anlamını taşıdığını vurguladılar.

Üsküp’teki Kuzey Atlantik Konseyi Başkanı Blagoja Markovski, SETimes‘a “Esasen bu tatbikat Makedonya ordusunun uluslararası misyonlarda ortaya koyduğu becerilerin başka bir teyididir.” yorumunu yaptı.

Makedonya; Irak ve Afganistan’daki operasyonların yanı sıra Bosna-Hersek ile Lübnan’daki barış misyonlarına da katılıyor.

Askerler, üç günlük tatbikatın değerli bir deneyim olduğunu belirttiler.

ETimes‘a konuşan Çavuş Arsim Jusufi, “Bizim piyade taburumuz, tanklar ve uçaklarla desteklenen saldırıların nasıl yürütüleceğini uygulamada gösterdi ve gerçekleştirdi.” dedi.

Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov, bu gibi tatbikatlar yapılmasının, Makedonya askerinin daha önceden olduğu gibi bütün NATO standartlarını karşılayacak şekilde hazırlıklı kalmasına yardımcı olduğunun altını çizdi.

İvanov, “NATO’nun muharebe operasyonları yürütmek için istediği her şeye ordunun sahip olduğu görülmüştür ve bu da Makedonya’nın NATO içerisindeki yerinin başka bir kanıtıdır; önümüzde duran soru, ittifakın üyesi olup olmayacağı değil, ne zaman olacağıdır.” açıklamasını yaptı.

Kynak: SETimes


İçeriği Paylaş