İzmir’de Nuri Turgut Adalı ve Ömer Osman Erendoruk’un isimleri parklara verildi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Gaziemir Belediyesi, Balkan göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı Sarnıç’ta yaptığı parklara Bulgaristan’daki Türklük hareketine öncülük etmiş liderlerin isimlerini verdi. Nuri Turgut Adalı ve Ömer Osman Erendoruk’un isimlerinin verildiği parklar törenle hizmete açıldı.

Törende konuşan Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, “Bölgede yaşayan halkın, öğretmenlerin ve Balkan Göçmenleri Derneği (Bal-Göç) Sarnıç Şubesi yetkililerinin isteği üzerine parklara Nuri Turgut Adalı ve Ömer Osman Erendoruk’un isimlerini verdik. Bulgaristan’da yaşayan soydaşlarımızın kültürlerini özgürce yaşayabilmeleri için mücadele vermiş bu insanların gelecek nesiller tarafından tanınmasını amaçlıyoruz” dedi.

Bulgaristan’da yaşayan Türklerin kültürlerini özgürce yaşayabilmeleri için mücadele vermiş ve dönemin Bulgaristan yönetimi tarafından baskı, şiddet ve sürgüne maruz kalmış Nuri Turgut Adalı’nın ismi Sarnıç Hürriyet Mahallesi 1066 Sokak’taki parka, Ömer Osman Erendoruk ismi ise 1101 Sokak’taki parka verildi.

GÖÇMEN DERNEKLERİNDEN ÜST DÜZEY KATILIM

Sarnıç’ta yaşayan vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği açılışlara göçmen derneklerinin temsilcileri de katıldı. Törenlere Chp Gaziemir İlçe Başkanı Umut Tekin, Mhp İzmir İl Başkan Yardımcısı Selahattin Şahin, Batı Trakya Türkleri Derneği İzmir Şube Başkanı Aydın Özen, Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Partisi Ege Bölge Sorumlusu İsmail Vatansever, Balkan Göçmenleri Derneği Sarnıç Şube Başkanı Ferdi Dereli katıldı.

ÖMER OSMAN ERENDORUK KİMDİR?

Ömer Osman Erendoruk 1934 yılında Kırcali’nin Koşukavak kasabasının Karakuz Köyü doğumludur. 1955’ten 1980’e kadar Türkçe öğretmenliği yaptı. Bulgaristanda Türklere yapılan baskı ve zulme kalemiyle karşılık verdi. Türkçe yazdığı roman, piyes, şiirleri polisin eline geçince hapse girmek zorunda kalan Erendoruk, 1989 yılında Türkiye’ye sığındı. Türkiye’de Türkçe öğretmenliği yapan Erendoruk, 2006 yılında hayata gözlerini yumdu.

NURİ TURGUT ADALI KİMDİR?

Nuri Turgut Adalı, 1922 yılında Bulgaristan’ın Kırcaali ilinin Kirkova ilçesinin Adaköy köyünde doğdu. Öğretmenlik ve yazarlık yapan Adalı’nın hayatının büyük kısmı hapishanede ve kamplarda geçti. 1989 yılında Bulgaristan’dan sınır dışı edilen Adalı Türkiye’ye sığındı. Dönemin Bulgaristan yönetimi tarafından baskı, şiddet ve sürgüne maruz kalan Nuri Turgut Adalı, 2004 yılında hayata veda etti.
İHA


İçeriği Paylaş