NATO Genel Sekreteri Rasmussen Bulgaristan’da

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

“NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Bulgaristan’ı ziyareti sırasında “Rusya’yı Ukrayna sınırındaki askeri birliklerini bir an önce geri çekmeye çağırıyoruz” dedi.

Rasmussen, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ile görüştü. İkili daha sonra birlikte basına açıklama yaptı.

Görüşmelerinin ana konusunun Ukrayna’daki gelişmeler olduğunu ifade eden Rasmussen, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri birliklerini çekmesi dışında uluslararası topluluğunun güvenini artıracak önlemler almasını istedi.

Rasmussen, şunları söyledi:
“Rusya’nın kuvvet kullanarak yeni sınırlar çizme, Ukrayna’nın egemenliğini sınırlandırma, uluslararası topluluğunun çıkarlarına aykırı olan yeni etki alanları oluşturma çabalarını görüyoruz. NATO, Rusya’nın yasa dışı faaliyetleri sonucu ortaya çıkan bölgesel istikrarsızlık karşısında yasal önlemleri almaktadır. Karadeniz bölgesindeki işbirliğimizi artırarak, NATO’nun müttefiklerini savunarak her türlü tehdidi önlemek en doğal görevidir. NATO zirvesine hazırlanırken, NATO’yu güçlü tutarak savunma bütçemizdeki sorunlara çözüm bulmalıyız.”

Krize siyasi ve diplomatik çözüm arayışının doğru yol olduğunu vurgulayan Rasmussen, Rusya’nın uluslararası görevlerini yerine getirerek, Ukrayna hükümeti ile doğrudan diyaloğa gitmesi gerektiğini söyledi.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev de “Ukrayna’nın bağımsızlık ve toprak bütünlüğüne yönelik ihlaller Avrupa’daki barış ve istikrara yönelik büyük bir tehdit oluşturur” dedi.

“Rusya’nın Ukrayna’da istikrarsızlık yaratma girişimlerini onaylamayız” diyen Plevneliev, Ukrayna halkının kendi kaderini kendisinin belirleme hakkına sahip olduğunu ve bu kararları özgür ve dürüst seçimlerde alınacaklarını belirtti.

Bulgaristan’ın NATO üyeliğinin 10. yıl dönümünün kutlandığı şu sıralarda ülkesinin üyeliğini doğru bir karar olarak değerlendiren Plevneliev, “Son 10 yılda Bulgaristan güvenilir bir NATO müttefiki olarak kendini kanıtlamıştır” ifadesini kullandı.

 

Kaynak: TIMETURK

 


İçeriği Paylaş