NATO Genel Sekreteri Kosova’da

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Kosova’nın başkenti Priştine’deki temasları kapsamında, Başbakan Haşim Taçi ile bir araya geldi.

NATO bünyesinde Kosova’da görev yapan KFOR Merkezi’ndeki görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Rasmussen, “Tüm liderleri ve ülkedeki tüm topluluk üyelerini, barışçıl yöntemler ve diyalog yolunda devam etmeleri konusunda destekliyorum. Hepimiz biliyoruz ki uzun süreli güvenlik ve refahın anahtarı budur” diye konuştu.

Rasmussen, Batı Balkanlar’daki istikrar ve güvenliğin NATO’nun hayati çıkarı olduğunu belirterek, “Bu nedenle NATO burada, 1999 yılından bu yana binin üzerinde asker bulunduruyor” dedi.

Sırbistan Başbakanı İvitsa Daçiç ile Kosova Başbakanı Haşim Taçi’nin, Avrupa Birliği’nin (AB) arabuluculuğunda, 19 Nisan’da imzaladıkları ve iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesini öngören anlaşmanın uygulanmasının hayati öneme sahip olduğunu belirten Rasmussen, bu anlaşmanın iki ülkeyi de AB’ye yaklaştırdığını söyledi.

Rasmussen ayrıca, Kosova güvenlik güçlerinin sivil halkı koruma, doğal felaketlerde halka yardım etme gibi görevlere devam edeceğini belirtti.

Kosova’nın kuzeyinde, Arnavut ve Sırp yerleşim yerleri arasındaki barikatın kaldırması hakkında yöneltilen soruya, Rasmussen, şu cevabı verdi:

“Bu bölgedeki barikatın kaldırılıp kaldırılmayacağına KFOR komutanı, yapacağı saha çalışmalarının ardından karar verecektir. Kosova güvenlik güçlerinin, Kosova’nın kuzeyinde görev yapması meselesine gelince, bu konu, iki ülke arasında imzalanan anlaşmanın bir parçasıdır. Böyle bir kararı KFOR ya da NATO alamaz. Bu anlaşmanın uygulanabilmesi için, anlaşmayı imzalayan iki ülke yetkilileri adım atmalıdır.”

Rasmussen, NATO ve KFOR’un, Kosova’da güvenliğin garantörü olmaya devam edeceğini belirtti.

Kosova Başbakanı Haşim Taçi de Kosova’ya destek olan NATO’ya ve tüm NATO üyelerine minnettar olduklarını ifade ederek, “Kosova, bölgedeki barışın, istikrarın ve güvenliğin önemli bir aktörü olarak kalmaya devam edecektir. KFOR’la aramızdaki mevcut işbirliği bunun göstergesidir” dedi.

Taçi, Sırbistan Başbakanı Daçiç ile Brüksel’de imzaladıkları anlaşma gereği, Kosova’nın, iki ülke arasındaki ilişkileri normalleştirmek için çalışmaya devam ettiğini kaydetti.

NATO Genel Sekreteri Rasmussen başkanlığındaki NATO heyeti, Kosova ziyaretleri çerçevesinde, KFOR Komutanı Tümgeneral Folker Halbauer, Kosova Güvenlik Gücü Bakanı Agim Çeku ve Topluluklar  ve Geri Dönüşler Bakanı Dalibor Yevtiç ile ayrı ayrı görüşmelerde bulundu.

Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.