Egemen Bağış Kırcaali’de

Haberler
İçeriği Paylaş

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Bulgaristan temasları kapsamında bugün (29.06.2012) öğle saatlerinde Bulgaristan’ın Kırcaali iline geldi.
Başkent Sofya’dan karayolu ile Kırcaali’ye gelen Egemen Bağış, ilk olarak Kırcaali Valisi İvanka Tauşanova’yla görüştü.Valilik çıkışında  gazetecilere açıklama yapan Bakan Bağış Türkiye ile Bulgaristan arasında iyi ilişkilerin artarak devam ettiğine dikkat çekerek, Kırcaali’de bulunmaktan büyük bir heyecan duyduğunu kaydetti.
– İKİ ÜLKE ARASINDAKİ EKONOMİK GELİŞMEDEN KIRCAALİ PAYINI ALMALI
Bulgaristan, Türkiye’nin dostu ve müttefiği olduğunu ifade eden Bağış “iki ülke arasındaki, ticaret hacmi her geçen gün artıyor. Bu artan ekonomik gelişmeden Kırcaali’nin de payını alması gerektiğini düşünüyorum. Avrupa’nın ihtiyaç duyduğu doğalgazı Türkiye, Bulgaristan sınırına getireceğinin garantisini verdi. Kırcaali bölgesinde bu gelişme doğrultusunda payını alacak. Bulgaristan yakın zamanda Türkiye ile canlı hayvan ithalatına başladı. Bu da bölgedeki insanların yaşamına ekonomik anlamda katkı sağlayacak”dedi.
Kırcaali de herkesin Türkiye’nin AB persfektifini desteklediğini belirten Bağış Kırcaali halkına teşekkür ettiğini belirtti.
– BULGARİSTAN’DAN AB DESTEĞİ
Bir gazetecinin Bulgaristan’a vizesiz giriş konusundaki sorusu üzerine Bulgaristan Dışişleri Bakanı ile bu konuyu görüştüğünü belirten Bağış “bu konuda Nikolay Mhadenov katkısı var ve bu konuyu görüştük.Ancak bizim amacımız çabamız sadece Bulgaristan değil tüm AB üyesi ülkelere Türk vatandaşının vizesiz gitmesini sağlamak”diyerek AB nezdindeki mücadelede en büyük destekçilerinin de Bulgaristan olduğunun altını çizdi.
Egemen Bağış, daha sonra Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Aziz ile görüştü. Bağış buradaki ziyaretin ardından Kırcali Camii’nde Cuma namazını kılarak ardından İoan Pretça Kilisesini ziyaret etti ve sonrasında da iş adamları ve halka bir araya gelecek.
AJANS BG

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.