Balkan Türklerinin Tarihi ve Kültürel etkinlikler çerçevesindeki gezileri devam ediyor

Bal-Türk'ten Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Körfez Şubesi

Tarihi ve Kültürel etkinlikler çerçevesinde bu defa da EDİRNE’ye Derneğimiz Yönetim Kurulundan Sekreter Salih ÇİÇEKAY sorumluluğunda Yoğun katılımın olduğu bir gezi düzenledi.

Dernek üyelerinin çok memnun kaldıkları gezimiz aşağıdaki program doğrultusunda gerçekleşti.

GEZİ PROGRAMI
Sabah saat 05:00 ‘de Dernek Binası önünde buluşanma ve hareket. Saat 09:00 civarında Edirne’ye ulaşıyoruz. Kahvaltı sonrasında şehir turumuzdaki  İlk durağımız Edirne savunmasında önemli yer tutan Şükrü Paşa’nın anıtı ve müze olarak düzenlenen tabyalar. aracımızla Sarayiçi’ne hareket ediyoruz. Eski Saray kalıntıları, Kırkpınar Er Meydanı, Adalet Kasrı, Kanuni ve Fatih Köprüleri, Balkan Savaşı Şehitliği’nin bulunduğu ve Tunca’nın ayrılan iki kolu arasında yer alan Sarayiçi’ni gezdikten sonra II. Beyazıt’ın inşa ettirdiği ve içinde cami, medrese, bimarhane, tabhane ve aşevinin bulunduğu Beyazıt Külliyesi’ne geçiyoruz. Avrupa Birliği’nden ödül alan Tıp Tarihi Müzesi’ni de içine alan Külliye’yi, Ardından görkemiyle insanı büyüleyen Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Cami, yazılarıyla tanınan Eski Cami’yi geziyor,  Öğlen saatlerinde yemeğimizi yiyeceğimiz restoranımıza gidiyoruz. Edirnenin meşhur yaprak ciğer tava yemeğini yedikten sonra Edirne’nin ünlü badem ezmesi, meyve sabunları, süs süpürgelerini bulabileceğimiz Ali Paşa Çarşısı’nı gezdikten sonra saat 20.00 civarında İzmit e varıyoruz. DSCF2521 HPIM4734DSCF2551


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.