Mümin Gençoğlu Kabri başında anıldı

STK'lardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bursa’mızın hayırsever işadamlarından Bal-Göç ve BGF Federasyonu ile Penguen Gıda’nın kurucusu, BTSO Meclis ve Bursaspor’un eski başkanlarından Bursa Milletvekili merhum Mümin Gençoğlu’nun aramızdan ayrılışının 19. yılında mezarı başında dualarla anıldı.

Anma törenine merhum Gençoğlu’nun oğulları Turhan Gençoğlu, Orhan Gençoğlu, kızları Ayşe Sözüçetin, Nurcan Gülerer, Bal-Göç Genel Başkanı Doç.Dr. Yüksel Özkan, BGF Genel Başkanı Prof.Dr.Emin Balkan, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, AK Parti eski Bursa Milletvekili Ali Kul ve sevenleri katıldı.

Törende konuşan Turhan Gençoğlu, Bal-Göç’ün kurucusu olan babalarını 19 yıl önce kaybetmelerine rağmen onu hala çok özlediklerini söyledi. Gençoğlu, anma törenine katılanlara teşekkür ederek, “Mekanı cennet olsun. Bütün dostlarımıza bizi yalnız bırakmadıkları için teşekkür ediyoruz. Bundan 19 yıl önce elim bir trafik kazasında kaybettiğimiz babamızın 19. ölüm yıldönümünde bizi yalnız bırakmadınız. 19 sene sonra onun burada yalnız bırakılmaması bizim için gurur kaynağı. Mümin Aga dediğiniz zaman hepimizin yüzünde tatlı bir tebessüm oluyor. Allah bize böyle sevgilerle anılmayı nasip etsin” dedi.

Mümin Gençoğlu, Bulgaristan’ın Kırcaali bölgesinin Yiğitler köyünde 1932 yılında dünyaya geldi. 1950-51’de yaşanan göç sebebiyle ailesi ile birlikte Bursa’ya yerleşti. Gençliğinde farklı işlerde çalışan Gençoğlu, İnegöl Ticaret Odası’nda memur olarak göreve başladıktan sonra, kısa sürede Genel sekreterliğe terfi etti. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanlığı ile Bursaspor Başkanlıklarında bulundu. Bursa’ya gelişini takip eden yıllarda ticaret hayatına atıldı.

1985 yılında Bulgaristan’da, o dönemin yönetimince başlatılan Türk aleyhtarı eylemler karşısında, orada yaşayan soydaşlara destek olmak, seslerini tüm dünyaya duyurmak için BAL-GÖÇ’ü kurdu. Ayrıca bu amaçla kurulan dernekleri Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu adı altında bir çatıda birleştirdi. 1991 yılında Milletvekili seçilerek parlamento hayatına girdi. 1993 yılında ise; Ankara’ya giderken geçirdiği elim bir trafik kazası sonucu aramızdan ayrıldı.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.