Mestan: “HÖH’ün desteği olmadan sağ görüşlü hükümet mümkün değil”

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Lütfi Mestan Meclisin ilk oturumunda , “HÖH, yönetimde yer almasa bile Avrupa Atlantik profiline sahip bir gelecek hükümeti destekleyecek” dedi.

Mestan’ın ifadesine göre GERB partisinin seçimlerde birinci olması nedeniyle merkez sağ yönetimin başka bir alternatifi yok, fakat HÖH’ün desteği olmadan Meclis’te çoğunluk elde etmesi mümkün değil.

HÖH’ün ilkelere dayanmayan Avrupa Birliği ve NATO’ya karşı bir koalisyonu desteklemeyeceğini ve milliyetçilerin yer alacağı hükümeti kastederek, böyle bir hükümete muhalif olacağına dair kanaat getirdi.

Konuşmasında rövanşizm zamanı olmadığının altını çizerek, “Tarihi sadece geçmiş olarak değil, günümüz açısından da yorumlayalım” şeklinde çağrıda bulundu. HÖH, demokrasi sürecinin kilit garantisidir” diye vurgu yaptı.

HÖH partisi olarak sistematik sorunlar ve Bulgar demokrasisinin eksiklikleri hakkında derin tartışma yapılmasına hazır olduklarını kaydetti.

HÖH lideri, “Bu tartışmanın yerine sistematik sorunlardan sadece bir parti veya birkaç kişinin sorumlu tutulduğu efsanelerine ilişkin tehlikeli strateji ile değiştirilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Korporatif Ticaret Bankası’na (KTB) dair gerçek “HÖH partisinin bankası olduğu efsanesi dışında” kalıyor. Mestan’ın ifadesine göre siyasetçiler, “Banka kasalarından hangi parti ve onlara yakın hangi şirketlerin çıkacağı” sorusuna, topluma cevap vermek zorundalar.

Mestan, Köstendil bölgesinden seçilen HÖH Milletvekili Aleksandır Metodiev’e karşı Meclis önünde düzenlenen protestoyu kastederek, “Bugünkü protesto kimler tarafından ve kime karşı yapılıyor, Bulgaristan ve Bulgar Meclisi kimler tarafından özgür bırakılmalı, hangi halk kendi yurttaşları tarafından özgür bırakılıyor” şeklinde sorular yöneltti.

Mestan, milletvekili seçimine dair anomalilerin HÖH partisinin desteklemediği yasalarda yer alan yanlış seçim yönteminden kaynaklandığını belirtti.

Kırcaali Haber

 


İçeriği Paylaş